Karl-Heinz Kusserow

Karl-Heinz Kusserow

Doğum: 7 Aralık 1917

Bochum, Almanya

Karl-Heinz, I. Dünya Savası sırasında doğmuştu. Babası Alman ordusunda görev yapıyordu. Savaştan sonra Luteryen anne babası Yehova Şahidi oldu ve çocuklarına günlük İncil dersleri verdi. Karl-Heinz 13 yaşına girince ailesi, Bad Lippspringe kırsalındaki Vestfalya kasabasına taşındı. Evleri, yeni Yehova Şahidi cemaatinin merkezi hâlini aldı.

1933–39: Yehova Şahitleri’nin misyonerlik çalışmaları ve yalnızca Tanrı’ya ve onun emirlerine bağlı olmaları nedeniyle faaliyetleri, Naziler tarafından yasaklandı. 1936’dan sonra Kusserow ailesinin evi sürekli arandı ve dinî kitaplarına el konuldu. Karl-Heinz’ın anne babası birden fazla defa tutuklandı. Aile, Şahit kardeşlerine sığınacak yer sağladı ve evlerinde yasadışı olarak İncil çalışmalarını sürdürdü.

1940–44: Karl-Heinz'ın erkek kardeşi, Alman ordusunda görev yapmayı reddettiği ve böyle bir görevin Tanrı’nın “Öldürmeyeceksin” emrini ihlal ettiğini ileri sürdüğü için Nisan 1940’da idam edildi. Cenazeye Gestapo da katıldı. Yedi hafta sonra cenaze sırasında ettiği dua nedeniyle Karl-Heinz’ı tutukladılar. Hitler’i selamlamayı reddedince yere yıkıldı ve dövüldü. İki ay hapis yattı ve işkence gördü. Daha sonra Sachsenhausen toplama kampına nakledildi. İki yıl sonra da Dachau’ya gönderildi.

Karl-Heinz, Haziran 1945’te Dachau kampından tahliye edildi. Ağır tüberküloz hastasıydı ve ertesi yıl Bad Lippspringe’de öldü. 28 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.