Karl Lange

Karl Lange

Doğum: 28 Ekim 1915

Hamburg, Almanya

Karl, Hamburg'un Kuzey Alman kesiminde doğdu. Babası Amerikan, annesi Almandı. Karl'ın doğumunun hemen ardından babası, Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü. Kısa bir süre sonra ebeveynleri boşandı. Karl, 14 yaşındayken okulu bıraktı ve bir dükkânda çırak olarak çalışmaya başladı.

1933–39: 1935'te bir istihbarat görevlisi polise 15 yaşındaki bir gençle gizli buluşmalarımdan söz etti ve ceza yasasının eşcinselliği “doğal olmayan” bir eylem olarak tanımlayan 175. paragrafı uyarınca tutuklandım. Bu yasa yıllardır mevcut olmasına karşın Naziler, kapsamını genişletti ve eşcinsellerin toplu olarak tutuklanmasına ilişkin bir neden olarak kullandı. 15 ay sonra salıverildim. Ancak 1937'de yeniden tutuklandım ve hapsedildim.

1940–44: 1943'te Hamburg, Müttefiklerin ağır bombardımanın hedefi olmuştu. Ancak “güvenlik nedenleriyle” altı yıl boyunca tutulduğum Fuhlsbuettel hapishanesi hiçbir bombaya hedef olmadı. Bu süre boyunca birçok mahkum, Neuengamme toplama kampına nakledildi. Ancak ben, Sachsen'deki Waldheim hapishanesine gönderilen gruptaydım. Burada sinir krizi geçirdim ve hapishane hastanesine yatırıldım. Şanslıydım. Müttefikler yaklaştıkça mahkumların çoğu savaşmak için serbest bırakılıyordu ve ön saflarda can veriyordu.

Savaştan sonra Karl, Hamburg’taki bir bankada iş buldu. Ancak 18 ay sonra patronu, 175. paragraf sebebiyle hapis yattığını öğrendiğinde kovuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.