کارل لانگ Karl Lange

کارل لانگ Karl Lange

تاریخ تولد: ۲۸ اکتبر ۱۹۱۵

هامبورگ, آلمان

کارل در بندر آلمان شمالی هامبورگ به دنیا آمد. پدرش آمریکایی و مادرش آلمانی بود. پس از تولد کارل، پدرش به ایالات متحده برگشت و کمی بعد والدینش از هم جدا شدند. کارل در ۱۴ سالگی مدرسه را رها کرد و به عنوان شاگرد در فروشگاه مشغول به کار شد.

۱۹۳۳-۳۹: در ۱۹۳۵ یک خبرچین به پلیس در مورد ملاقات‌های من با یک نوجوان ۱۵ ساله خبر داد و من تحت قانون جرایم پاراگراف ۱۷۵ که می‌گفت همجنسگرایی یک عمل «غیرطبیعی» است، دستگیر شدم. اگرچه این قانون سال‌ها وجود داشت، اما حزب نازی دامنه‌ی آن را گشترش داده و از آن به عنوان زمینه‌ای برای دستگیری‌های دسته جمعی همجنس‌گرایان استفاده کرد. من پس از ۱۵ ماه آزاد شدم و دوباره در ۱۹۳۷ دستگیر و زندانی شدم.

۱۹۴۰-۴۴: در ۱۹۴۳ هامبورگ هدف بمباران‌های سنگین متفقین قرار گرفت اما زندان فولسبوتل که من به «دلایل امنیتی» شش سال را در آنجا بودم هدف قرار نگرفت. در همان دوران، زندانیان بسیاری به بازداشتگاه نیونگام منتقل شدند اما من در گروهی بودم که به زندان والدهیم در زاخزن رفت. در آنجا دچار بیماری روحی شدم و به بیمارستان زندان رفتم. من خوش شانس بودم زیرا زمانی‌که متفقین پیشروی کردند، بسیاری از زندانیان دیگر برای جنگ آزاد شدند و در خطوط مقدم کشته شدند.

کارل پس از جنگ، شغلی در یک بانک در هامبورگ پیدا کرد اما هنگامی که کارفرمایش فهمید او تحت پاراگراف ۱۷۵ زندانی بوده، او را پس از ۱۸ ماه کار اخراج کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.