Marta Herman

Marta Herman

Doğum: 23 Ekim 1925

Abaujszanto, Macaristan

Marta, Slovakya’nın Kosice şehrinde yaşayan Macarca konuşan bir Yahudi anne babanın iki kızından küçüğüydü. Marta bir Yahudi ilkokuluna gidiyordu. Babası küçük bir bakkal işletiyordu.

1933–39: İlkokulu bitirdikten sonra ortaokula başladım. Okulda eğitim dili Slovakçaydı ve Macar birliklerinin Güney Slovakya’ya girdiği Kasım 1938’e kadar Yahudiler aleyhine herhangi bir ayrımcılık yapılmamıştı. Almanya’nın desteğiyle Kosice Macaristan’a dâhil oldu ve şehre Kassa adı verildi. Yeni Macar yöneticilerimiz, Yahudi karşıtı yasalar getirdikten sonra babam dükkânını bırakmak zorunda bırakıldı.

1940–44: Ailemiz geçim sıkıntısı çekiyordu. Babam bize bakabilmek için Macar yasalarını ihlal ederek bakkallık işini devam ettirdi. 1944 başlarında, sonunda yakalanarak tutuklandı. Almanların Macaristan’ı işgalinden bir ay sonra annem ve ben yakınlardaki bir tuğla fabrikasında toplanmaya zorlandık. Mayıs 1944’te Kosice’deki çoğu Yahudiyle birlikte Auschwitz’e sürüldük. Auschwitz’e vardığımızda annem gaz odalarına gönderildi. Ben ise köle olarak çalıştırılmak üzere seçildim.

Marta, Dachau’nun Muehldorf alt kampına gönderildikten sonra ABD birlikleri tarafından 1 Mayıs 1945’te Tutzing’de özgürlüğe kavuşturuldu ve hemen eve döndü. 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.