Michael von Hoppen Waldhorn

Michael von Hoppen Waldhorn

Doğum: 25 Mayıs 1889

Tysmenichany, Polonya

Michael, 1918’de Polonya’ya katılan bir Avusturya kasabası olan Galiçya’nın güneydoğu bölümündeki bir köyde doğdu. Yahudi bir anne baba tarafından büyütülen Michael, I. Dünya Savaşı’nın bitimine kadar Avusturya-Macaristan ordusunda subay olarak görev yaptı. Savaştan sonra Michael ve Macar Yahudisi olan karısı Paris’e yerleşti ve orada Michel adıyla tanınmaya başladı. Orada üç çocukları oldu.

1933–39: Michael’ın ailesinin durumu, Paris’te Doğu Avrupa’ya göre daha iyiydi. Michael, Paris’te iki manifatura mağazası olan başarılı bir iş adamıydı ve çocukları daha iyi eğitim fırsatlarına sahipti. Aile, Almanya’da yükselen antisemitizmden Paris’te korunduklarını da hissediyordu.

1940–42: Almanya 1940’ta Fransa’yı yendi. Michael, Fransız vatandaşı olmadığından yabancı ülkelerde doğan diğer Yahudilerle birlikte sürgüne gönderilme tehlikesi altındaydı. 1941’de mağazalarıyla pazar tezgahını kaybetti ve Drancy’de tutuklanıp altı ay hapse mahkum edildi. Temmuz 1942’de Yahudilere halk içinde Yahudi yıldızı takma zorunluluğu getirildikten bir ay sonra Michael, sokakta Fransız polisi tarafından ele geçirildi ve Drancy’ye geri gönderildi. Altı gün sonra Almanlar, Michael’ı ve Polonya doğumlu diğer Yahudileri bir büyükbaş hayvan trenine bindirdi.

Michael, 24 Temmuz 1942’de Auschwitz’e vardıktan kısa bir süre sonra gaz odasında öldürüldü. 53 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.