مایکل ون هوپن والدهورن  Michael von Hoppen Waldhorn

مایکل ون هوپن والدهورن Michael von Hoppen Waldhorn

تاریخ تولد: ۲۵ مهٔ ۱۸۸۹

تیشمینی‌چانه Tysmenichany, لهستان

مایکل در یک خانواده‌ی یهودی در روستایی در جنوب شرقی گالیتسیا، که قبل از پیوستن به لهستان در ۱۹۱۸، استانی از اتریش بود به دنیا آمد. وی به عنوان افسر، در ارتش اتریشی-مجاری تا پایان جنگ جهانی اول خدمت کرد. پس از جنگ، مایکل و همسر یهودی مجاری او در پاریس اقامت گزیدند. وی در آنجا به عنوان میشل شناخته می‌شد. آنها سه فرزند داشتند.

۱۹۳۳-۳۹: خانواده‌ی مایکل در پاریس نسبت به اروپای شرقی، زندگی بهتری داشتند. در پاریس، مایکل یک تاجر موفق با دو فروشگاه خشکبار بود و فرزندانش موقعیت‌های تحصیلی خوبی داشتند. همچنین خانواده‌اش در پاریس از موج یهودستیزی در آلمان دور بود.

۱۹۴۰-۴۲: آلمان، فرانسه را در سال ۱۹۴۰ شکست داد. از آنجا که مایکل شهروند فرانسه نبود، همراه با دیگر یهودیان خارجی در خطر تبعید فوری قرار داشت. در ۱۹۴۱ او فروشگاه‌ها و غرفه‌اش را در بازار از دست داد و برای شش ماه در درانسی زندانی شد. در ژوئیه ۱۹۴۲، یک ماه پس از اجبار یهودیان به پوشیدن ستاره‌ی یهود در عموم، مایکل توسط پلیس فرانسه در خیابان دستگیر شد و به درانسی بازگردانده شد. شش روز بعد، آلمانی‌ها مایکل و دیگر یهودیان لهستانی را سوار بر قطار دام‌ کردند.

کمی پس از رسیدن به آشوویتس در ۲۴ ژوئیه ۱۹۴۲، مایکل با گاز کشته شد. او ۵۳ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.