Rosa Israel Waldhorn

Rosa Israel Waldhorn

Doğum: 26 Temmuz 1887

Yasinya, Çekoslovakya

Rosa, o zaman Korosmezo adıyla bilinen ve Macaristan’ın parçası olan Yasinya köyündeki dindar bir Yahudi anne babanın 14 çocuğundan biriydi. I. Dünya Savaşı sırasında Yasinya yakınlarına yerleşen Avusturya-Macaristan ordusunda görevli bir subay olan Michael von Hoppen Waldhorn’la evlendi. 1920’li yıllarda Paris’e taşındılar ve üç çocuklarını burada büyüttüler.

1933–39: Waldhorn ailesinin Paris’teki yaşantısı, Macaristan ve Çekoslavakya’daki yaşantılarından çok farklıydı. Rosa’nın kocası, iyi kazanıyordu ve çocuklarının daha iyi eğitim fırsatlarına sahip olduğunu düşünüyordu. Fransa’nın, kendisini Almanlar’dan koruyacak kadar güçlü olduğuna inanan Waldhorn ailesi, Paris’te güvende olduklarını düşünüyordu.

1940–44: Almanya, 1940 yılında hızlı bir şekilde Fransa’yı yendi ve 14 Haziran’da Paris’i işgal etti. Macar vatandaşı olmanın sağladığı korumanın keyfini çıkaran Rosa, ilk başta Naziler tarafından sürgün edilme tehdidinden uzaktı. Ancak kocası Temmuz 1942’de gözaltına alınıp Polonya doğumlu diğer Yahudilerle birlikte sürgün edilen Rosa, Paris’te bir çatı katına ve çocukları da kırsal bir bölgeye saklandı.

Rosa, bir muhbir tarafından ihbar edildi ve 2 Eylül 1943 günü Paris’ten sürüldü. İki gün sonra Auschwitz’te gaz verilerek öldürüldü. Rosa 56 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.