رُزا ایسرائل والدهورن  Rosa Israel Waldhorn

رُزا ایسرائل والدهورن Rosa Israel Waldhorn

تاریخ تولد: ۲۶ ژوئیهٔ ۱۸۸۷

یاسینیا, چکسلواکی

رزا یکی از ۱۴ فرزند پدر و مادری یهودی و مذهبی بود که در روستای یاسینیا زندگی می‌کردند. این روستا که در آن زمان کورسمزو نامیده می شد، بخشی از مجارستان محسوب می‌شد. در طول جنگ جهانی اول، او با مایکل ون هوپن والدهورن، یک افسر ارتش اتریش-مجارستان که پایگاهشان در نزدیکی یاسینیا بود ازدواج کرد. در دهه‌ی ۱۹۲۰ آنها به پاریس مهاجر کردند و در آنجا صاحب سه فرزند شدند.

۱۹۳۳-۳۹: زندگی خانواده‌ی والدهورن در پاریس نسبت به زندگی در مجارستان و چکسلواکی بسیار متفاوت بود. همسر رزا زندگی ایده آلی برایشان فراهم کرده بود و می‌اندیشید که فرزندانش موقعیت‌های تحصیلی بهتری دارند. اطمینان داشت که فرانسه به اندازه کافی قوی و می‌تواند از خودش در مقابل آلمان دفاع کند. او در پاریس احساس امنیت می کرد.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰، آلمان خیلی سریع فرانسه را شکست داد و در ۱۴ ژوئن، پاریس را اشغال نمود. در ابتدا، رزا که از مصونیت شهروندی مجارستان برخوردار بود، از تهدید تبعید و اخراج از وطن توسط نازی‌ها در امان ماند. اما بعد از اینکه همسرش در ژوئیه ۱۹۴۲ دستگیر و با سایر یهودیان متولد لهستان از کشور اخراج شد، او در پاریس در یک زیر شیروانی مخفی شد و فرزندانش در حومه شهر پنهان شدند.

رزا توسط یک خبرچین لو رفت و در ۲ سپتامبر ۱۹۴۳ از پاریس تبعید شد. دو روز بعد او را در آشویتس با گاز اعدام کردند. روزا ۵۶ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.