Sabina Szwarc

Sabina Szwarc

Doğum: 24 Şubat 1923

Varşova, Polonya

Sabina, Varşova’nın güney doğusunda küçük bir sanayi şehri olan Piotrkow Trybunalski’de bir Yahudi ailesinde büyüdü. Ailesi Yahudi mahallesinde oturmuyordu. Babası işadamı, annesi de öğretmendi. Evlerinde hem Yiddiş, hem de Lehçe konuşuluyordu. Sabina 1929’da devlet okuluna başladı. Daha sonra orta dereceli bir Yahudi okuluna devam etti.

1933–39: 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Dört gün sonra Alman birlikleri şehrimize akın etti. İşgal bir ayı doldurduğunda babam mesleğini, ben de okulu bırakmak zorunda kaldık. Beş kişilik ailemiz Almanların kurduğu bir gettoya götürüldü. Bir daireyi başka bir aileyle paylaşıyorduk. Birkaç blok öteden Alman devriyelerinin ve parke taşlarının üzerine vuran ağır Alman çizmelerinin seslerini duyabiliyorduk.

1940–44: 1942’de getto dağıtılırken Polonyalı kız arkadaşlarım Danuta ve Maria, kız kardeşime ve bana sahte Polonya kimlik kartları sağladı. Son toplamadan önce kaçarak onların evinde saklandık. İki hafta sonra kız kardeşim ve ben, Almanya’da hiç kimsenin bizi tanımadığı bir yerde iş bulduk. Ben Alman subayları için hizmet veren bir otelde hizmetçi oldum. Subaylardan biri ailemde Yahudi olup olmadığını sordu. Bir antropolog olduğunu ve kulaklarımla profilimin Yahudiyi andırdığını söyledi. Buna alınmış gibi baktım ve çalışmaya devam ettim.

Sabina, Almanya’da Regensburg’da Amerikan birlikleri tarafından 27 Nisan 1945’te özgürlüğüne kavuşturuldu. 1950’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve göz doktoru oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.