Tanikliklar

Abraham Bomba

Abraham çocukluğunu Polonya Czestochowa'da geçirdi ve berber oldu. Ailesiyle birlikte 1942'de Czestochowa gettosundan Treblinka imha kampına gönderildi. Treblinka'da Abraham zorunlu işçi olarak seçildi. Gaz odasına alınmalarından önce kadınların saçlarını kesiyordu ve gelenlerin giysilerini seçiyordu. Abraham kamptan 1943'te kaçtı ve Czestochowa'ya gitti. Haziran 1943'ten, Sovyet Kuvvetleri tarafından serbest bırakıldığı, 1945'e kadar kadar zorunlu çalıştırma kampında çalıştı.

Deşifre Edilmiş Metin

Makaslarımız vardı. Bir tutam saç alırdık. Keserdik. Saçlar yere dökülürdü. İki dakikada bitmeliydi bu işlem. İki dakikadan bile daha kısa… Çünkü kuyruk vardı. Bu şekilde çalışıyorduk. Çok acı vericiydi bizim için. Çünkü berberlerin bazıları kendi eşlerini, annelerini, büyükannelerini tanıyordu. Sevdiklerinizin saçını kesip, izin verilmediği için onlara tek kelime etmemenin nasıl bir şey olduğunu düşünebiliyor musunuz? Söyleseydiniz beş ya da yedi dakika sonra öldürüleceklerdi. Ama paniğe kapılırlar ve diğerleri de öldürülürdü.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.