Tanikliklar

Abraham Bomba

Abraham çocukluğunu Polonya Czestochowa'da geçirdi ve berber oldu. Ailesiyle birlikte 1942'de Czestochowa gettosundan Treblinka imha kampına gönderildi. Treblinka'da Abraham zorunlu işçi olarak seçildi. Gaz odasına alınmalarından önce kadınların saçlarını kesiyordu ve gelenlerin giysilerini seçiyordu. Abraham kamptan 1943'te kaçtı ve Czestochowa'ya gitti. Haziran 1943'ten, Sovyet Kuvvetleri tarafından serbest bırakıldığı, 1945'e kadar kadar zorunlu çalıştırma kampında çalıştı.

Deşifre Edilmiş Metin

İnsanlar kapıdan geçti. Artık kapının ne kapısını olduğunu biliyorduk, kapı gaz odasına açılıyordu ve içeri gireni bir daha asla görmüyorduk. Geldiğimizden bu yana bir saat olmuştu. Ondan sonra, 18 ya da 16 kişi… daha fazla insan geldi gaz odasında daha önce çalışmışlardı ve odaları temizlemek üzere emir almıştık. Odayı temizleyin—bu kolaylıkla yapabileceğiniz bir şey değil. Dehşet verici. Beş, on dakika içinde bu odanın tertemiz olması gerekiyor. Oldu da zaten. Orada kimse yokmuş gibi tertemiz oldu. Yeni getirilen kişi böylece durumu anlayamıyordu. Biz dışarıyı temizliyorduk. Temizlemek derken ne kastediyorum söyleyeyim: bütün giysilerini alıp, giysilerin koyulduğu yere götürüyorduk. Yalnızca giysiler, kâğıtlar, para değil, yanlarında ne varsa onu alıyorduk. Yanlarında pek çok eşyaları vardı. Kap kacakları vardı. Hepsini temizledik.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.