Tanikliklar

Abraham Lewent

Pek çok Yahudi gibi, Lewent ailesi de Varşova gettosunda hapsedildi. 1942'de küçücük bir alanda saklanırken, Almanlar bir baskında annesinde annesini ve kız kardeşlerini tutukladı. Öldürüldüler. Abraham da yakınlardaki bir zorunlu çalışma kampına götürüldü. Ancak gettodaki babasına dönmek için buradan kaçtı. 1943'te babasıyla birlikte Majdanek'e sürgün edildiler. Babası burada hayatını kaybetti. Abraham daha sonra Skarzysko, Buchenwald, Schlieben, Bisingen ve Dachau'ya gönderildi. Almanlar esirleri tahliye ederken, Amerikan Kuvvetleri Abraham'ı serbest bıraktı.

Deşifre Edilmiş Metin

Vistula'dan, nehirden su taşımak zorundaydık. Bu da yaklaşık dört mil demekti. İki kova su alıyorduk kız kardeşimle ve yürüyorduk. Kovaları taşıyorduk. Polonyalıların yaşadığı mahallenin yanından geçerken, çocuklar sularımızı döküyorlardı. Geri dönüyorduk mecburen. Bu, Almanların şehirlerini istila ettiği zaman oluyordu. Bütün vatandaşlar kendi başınaydı. Ülkelerini kaybettiklerini biliyorlardı. Hâlâ nefret kol geziyordu etrafta. Polonyalıların Yahudilere karşı besledikleri düşmanlık. Hiçbir nedeni yok ayrıca. Alman yardımıyla artık her zaman istedikleri şeyi yapabileceklerini bilmelerinden ileri gelen bir nefret.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.