Tanikliklar

Barbara Ledermann Rodbell

Barbara'nın ailesi 1933'te Hollanda, Amsterdam'a taşındı. Anne Frank ve ailesi ile arkadaş oldular. Almanlar Hollanda'yı 1940'ta işgal etti. Barbara'nın erkek arkadaşı Manfred'in yer altı bağlantıları vardı. Bu sayede Barbara sahte belgeler edindi. Annesi, kız kardeşi ve babası Westerbork kampına, oradan da Auschwitz'e götürüldü. Barbara sahte belgeleri kullanarak sağ kalmayı başardı ve direniş için çabaladı. Yahudilerin saklanacak yer bulmasına yardım etti ve sahte ismiyle kiraladığı apartmanda Yahudilerin saklanmasına izin verdi.

Deşifre Edilmiş Metin

Art Verstijgen adında biriyle tanıştım ve Art'ın bana sahte belge ayarlayabilecek bir arkadaşı vardı. Art bana “Düşünmeye başlamanın zamanı geldi” dedi. O bir Hollandalıydı, Yahudi değil. Bana “Gitmemek için bir şeyler yapmak hakkında düşünmeye başlamanın zamanı geldi” dedi. “Art nereden geldi aklına bu? Yani, böyle bir şeyi nereden alabilirsin...?” dedim. “Bir arkadaşım her şeyi anlattı bana”. “Senin de sahte belgelere ihtiyacın var” dedi. “Ancak üç yüz gulden vermen gerekiyor”. Hâlâ hatırlıyorum. Tam üç yüz gulden. Çok paraydı üç yüz gulden. Eve geldim ve anneme bu paraya ihtiyacım olduğunu söyledim. “Neden?” diye sordu. “Belgeler için” dedim. “Yarın okuldan gelince parayı veririm” dedi. Bunlar benim ilk sahte belgelerimdi. Ve kötü hazırlanmışlardı. Yine de hayatımı kurtardılar. Belgelerin üstünde… o zamanlar, savaş yeni başladığında… sahte belgeler ölmüş ya da gerçekten bu belgeleri kaybetmiş kişilerindi... sahte belgeleri almanın birçok yolu vardı. Ama asıl yapılan fotoğrafı çıkarıp yerine sizinkini koymaktı... sizin fotoğrafınız, parmak iziniz ve değiştirebilecekleri daha ne varsa değiştiriyorlardı. Tabi bu belgenin üzerinde “J” harfi yoktu… ne demekti biliyorsunuz. Çok gerçekçiydi belgeler. Benimki 22 yaşında bir kıza aitti. Bense 17 yaşındaydım ve 13 yaşında gibi gösteriyordum. Saçlarım arkadan toplanmış, biraz küçük gibiyim. Yani belgelerin yalan söylediği çok açıktı. Herhangi biri eline alıp baksa 22 yaşında olmadığımı anlardı. Yine de bunlar benim ilk sahte belgelerimdi. Bana aittiler.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.