Tanikliklar

Brigitte Friedmann Altman

II. Dünya Savaşı Eylül 1939'da başladı. Brigitte ve ailesi Kuzey Amerika'ya gitmek için vize ve pasaport almayı umdukları Kovno'ya taşındı. Temmuz 1941'de Brigitte ve ailesi Almanların Litvanya'yı işgal etmesinin ardından Kovno gettosuna gitmeye zorlandı. Brigitte'nin ailesi “Büyük Eylem”den (“Great Action”) sağ çıkabildiyse de, annesi gettoda hastalıktan hayatını kaybetti. Mart 1944'te çocukları hedef alan bir toplama operasyonu sonrası Brigitte, babasının eski işvereninin yardımı sayesinde gettodan kaçmayı başardı. Sovyet kuvvetleri Kovno'yu Ağustos 1944'te özgürlüğüne kavuşturdu.

Deşifre Edilmiş Metin

Özellikle küçük çocuklar için, toplama kamyonları kötülük getiriyordu. Çünkü o sırada gettoda çok az çocuk vardı. Büyükanne alelacele küçük kızı üç çocuğun birlikte yattığı yatağa koyarak üzerine battaniye ve yorgan örttü. Aslında bu şekilde toplu bir yatak izlenimi vermeye çalışıyordu. Bunlardan önce subaylar beni gördü ve neden işyerinde olmadığımı sordu. Şanslıymışım ki, giyiniktim. Subaya çalışma iznimi gösterdim. Ancak ona… bilmiyorum işte. Şaşkındım, korkmuştum ve kalbim hızla çarpıyordu. Giysimin ötesini görebileceklerinden emindim. Ama bir ara kalbim durdu sanırım. Atmadı artık. Subay büyükanne ve babaya ciddi bir bakış attı. Belki de artık evde kalmama izin vermeyeceklerdi. Bunun sonucu da ağır olurdu tabi. Tam olarak hatırlamasam da benimle ciddi bir ses tonuyla konuştu ve çıkışı gösterdi. Büyükanne ve babaya da sert bir şekilde bir şeyler söyledi ve yanlarından ayrıldı. Odayı alt üst etmeye başladılar. Üç subay da odayı altüst etti. Yatak örtülerini kaldırıp küçük kızı bulmaları çok kısa sürdü. Zorla sürüklediler kızı. Saklanan başka kimse ve bulunabilecek başka bir şey olmadığından emin olunca küçük kızı kamyona doğru sürüklediler. Büyükanne… peşlerinden koştu. Yere düştü. Dizlerinin üzerine, yalvardı yakardı, ağladı, kendini yerden yere attı. Kamyonun peşinden koştu. Askerlerden biri silahı ya da elindeki sopa ile büyükanneye vurdu. Kadın sokağın ortasında yere düştü. Kamyon gitti. Büyükanneyse arkada kaldı. Kamyonda başka çocuklar da vardı. Küçük kızı da götürdüler. Olup biteni camdan görebiliyordum. Bu olayı gördükten sonra başka bir şey görmek istemediğime karar verdim.


Etiketler


Arşivsel detayları görüntüle

Paylaş

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.