Tanikliklar

Cecilie Klein-Pollack

Cecilie altı çocuklu, orta sınıf, dindar bir Yahudi ailesinin en küçük çocuğuydu. 1939'da Macaristan, Çekoslovakya'da Cecilie'nin yaşadığı bölgeyi işgal etti. Aile üyeleri hapse atıldı. Almanlar Macaristan'ı 1944'te işgal etti. Cecilie ve ailesi Hustz'daki bir gettoya götürüldü ve oradan Auschwitz'e sevk edildi. Cecilie ve kız kardeşi zorunlu çalıştırılmak üzere seçilenler arasındaydı. Ancak ailenin geri kalanı kampta gelir gelmez gaz odalarında öldürüldü. Cecilie fabrikalarda çalışmaya zorlandığı pek çok farklı kampa gönderildi. Müttefik Kuvvetler tarafından 1945'te serbest bırakıldı. Savaştan sonra nişanlısıyla bir araya gelerek evlendi.{}{}

Deşifre Edilmiş Metin

Bize bir gün önceden eşyalarımızı küçük bir çantaya koyabileceğimizi, gettodan ayrılmaya hazır olmamızı söylendi. Tuğla fabrikasına geldiğimizde, yeniden üstümüzü aradılar. SS subayları da yanımızdaydı. Her bir kadın ve kız elbiselerini çıkarmak zorundaydı. Sonra da değerli eşyalarımız için arama yapıyorlardı. Annem çok dindar bir kadındı. Onun için böylesi bir çileyi çekmek zorunda olmanın ne anlama geldiğini biliyordum. İşleri bittiğinde, annem kız kardeşimden kucağındaki bebek Danny'i aldı. Bebek için bir şişe süt vardı elinde. SS subaylarından biri sütü aldı, “Görelim bakalım sende ne varmış, inek seni” dedi. Annem yalvardı, “Lütfen, bu çocuğun sütü. Lazım. Torunumun sütünü almayın lütfen” dedi. Subay elindeki kamçıyla annemi kamçılamaya başladı. Annemi dövdüklerini görünce ben de bağırdım. En azından dikkati annemin üzerinden çektim. Trenler oracıkta olduğu için, vagonlara doğru koştu annem, sığır taşıyan trenlerdendi. Ben de dikkatleri annemin üzerinden çektim. Sonunda beni de kamçıyla dövmeye başladılar, ama en sonunda ben de kaçmayı başardım ve sığır vagonuna bindim.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.