Tanikliklar

Madeline Deutsch

Madeline, 1938–1939'da Macaristan topraklarına katılan, Çekoslovakya'daki bir bölgede orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası evin dışında çalışıyordu ve annesi ise ev kadınıydı. Madeline liseye gitti. Nisan 1944'te ailesi Macar gettosunda yaşamaya zorlandı. Aile Auschwitz'e gönderilmeden önce iki hafta gettoda yaşadı. Madeline ve annesi babasından ve ağabeyinden ayrıldı. Ne babası ne de ağabeyi savaştan sağ çıktı. Auschwitz'e gelmelerinden bir hafta sonra, Madeline ve annesi Breslow'daki bir mühimmat fabrikasında çalışmaya gönderildi. Mayıs 1945'te Sovyet Kuvvetleri tarafından serbest bırakılana kadar, bir yıl boyunca Gross-Rosen'in yan kampı Peterswaldau'da kaldılar. Madeline ve annesi Amerika Birleşik Devletleri vizesi almayı beklerken, Münih'te zorla göç ettirilmiş insanlar kampında yaşadı. Mart 1949'da New York'a geldiler.

Deşifre Edilmiş Metin

Annem… şaşırtıcı bir… bir kadındı. 43 yaşındaydı. Sağ kalmamı ona borçluyum. Çünkü benden bir parça ekmeği alıp sakladığını biliyordum. Birkaç saatte bir beni besliyordu bununla. Bana verilen ekmeği vermekle kalmıyordu, bana fark ettirmeden kendi ekmeğinden bir parça da veriyordu ki sağ kalabileyim. Ne kadar süreceğini veya... bir sonraki gün ya da saat ne olacağını bilmiyorduk. Bana kendi ekmeğinden de veriyordu. Bunu ancak savaş bittiğinde anladım. Beni korumak için ne yapabiliyorsa yaptı, ne verebiliyorsa onu verdi. Yürürken yağmurda, karda, soğukta üstümü örtüyordu. Tek sahip olduğumuz gri bir elbiseydi.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.