Tanikliklar

Rene Slotkin

Rene ve ikiz kardeşi Irene doğduklarında Rene ve Renate Guttman isimlerini aldı. Aile ikizlerin doğmasından kısa bir süre sonra Prag'a taşındı. Almanlar Bohemya ve Moravya'yı Mart 1939'da işgal ettiğinde Prag'da yaşıyorlardı. Birkaç ay sonra, üniformalı Almanlar babalarını tutukladı. Yıllar sonra Rene ve Irene babalarının Aralık 1941'de Auschwitz'de öldürüldüğünü öğrendi. Rene, Irene ve anneleri Theresienstadt gettosuna, oradan Auschwitz'e sürgün edildi. Auschwitz'de ikizler birbirinden ayrılarak tıbbî deneylere maruz bırakıldı. Savaşın ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınıp, Irene ile bir araya gelmeden önce, Rene Çekoslovakya, Kosice'de doktor bir aileyle kaldı.

Deşifre Edilmiş Metin

Kosice'deki okula gitmeye başladım. Beni kardeşi Edith Mann ve eşi Jospeph Mann'la bıraktı. Otto isminde bir oğlan ve Bibi isimli kızları vardı. Bibi. Okula çok yakın oturuyordu. Ben Yahudi olduğum için, daha da önemlisi onlar da Yahudi olduğu için okulda Yahudi olarak çağırılıyordum. Her gün okul dağılırken, kalabalıkta bir Yahudi daha olurdu. Soy ismi Sobel'di. Bu ismi hiçbir zaman unutamam, Sobel. İlk ismini bilmiyorum. Her gün çocuklar taşlamak ve dövmek için bizi beklerdi. Okuldan çıkmak adeta mücadeleydi. Okula girmek mesele değildi. Nedenini bilmiyorum, ama okuldan çıkmak korku filmi gibiydi.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.