Tanikliklar

Rifka Muscovitz Glatz

Rifka, Debrecen'de dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1940'ların başında, ailesi 1940'ta Macaristan topraklarına katılan, Kuzey Transilvanya'daki Romanya'ya ait Cluj'a (Kolozsvar) taşındı. 1944'te, ailesiyle birlikte Cluj'daki evlerinden ayrılmaya zorlandılar. Nazilere yardım eden Macar birlikleri tarafından toplandılar ve bir ay boyunca kalacakları tuğla fabrikasına götürüldüler. Haziran 1944'te Rifka Bergen-Belsen toplama kampına gönderildi. Sekiz ay sonra İsviçre'ye sevk edildi. Eylül 1945'te Filistin'e geçti. 1958'de ise Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Deşifre Edilmiş Metin

Ne kadar rahat olabilirdim ki? O zaman yedi buçuk yaşındaydım. Düşünsenize, yedi buçuk yaşındaydım. Birinci ve ikinci sınıfı kaçırmıştım. Daha yeni birden başlıyordum. O zaman okula gidip okuma yazma öğrendim. Üstelik ben kibutza geldiğimde Macarca konuşan kimse yoktu. Çok az Almanca biliyordum ve İbranice konuşamıyordum. İletişim kurmak çok zordu. Bütün çocuklar gibi hızlı bir şekilde öğreniyorsunuz… yani öğrenmek zorundaysanız, yeni bir dili çabucak öğreniyordunuz. Ancak annemle ve kardeşimle iletişim kurmak da zordu. Çünkü okuma yazma bilmiyordum. İbranice okuma ve yazmayı öğrenmeye yeni başlamıştım. O zamanlar dil becerilerim pek de iyi olamazdı. Birinci sınıftaki herkes gibi yani, siz düşünün ne kadar iyi yazdığımı, ne kadar çok yazım yanlışı yaptığımı. Annem de İbranice okumayı bilmiyordu… Onun Macarca mektuplarını okuyamıyordum. Okuyabilen kimse de yoktu. Çok zor bir durumdu. Kardeşim İbranice yazıyordu, onu da okuyamıyordum. Ama en azından biri okuyabiliyordu. Saçma biraz belki, ama iletişim kurmak gerçekten zordu.


Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.