Tanikliklar

Ruth Webber

Almanlar Polonya'yı işgal edip Ostrowiec'e girdiğinde, Ruth dört yaşındaydı. Ailesi gettoda yaşamaya zorlandı. Gettonun dışında çalışmasına izin verilmiş olmasına karşın, Almanlar babasının fotoğrafçı dükkânını elinden aldı. Getto tasfiye edilmeden önce, Ruth'un ebeveynleri kardeşini saklanmaya göndermiş ve gettonun dışında işe gitmesini sağlamıştı. Ruth da yakındaki ağaçlıklarda ya da kampın kendisinde saklanmaya başladı. Kamp tasfiye edildiğinde, Ruth'un ebeveynleri ayrıldı. Ruth sonunda Auschwitz'e sevk edilmeden önce birçok toplama kampına gönderildi. Savaşın ardından, Ruth annesi ile bir araya gelene kadar Krakow'daki bir yetimhanede yaşadı.

Deşifre Edilmiş Metin

Savaş sonrası çok öfkeyle doluydum herkese karşı. Nasıl bu kadar uzun süre bu sefaleti yaşamama izin verdiler bilmiyorum. Üstüne üstlük, birkaç aydır annemin ve babamın yaşadığını bilmiyordum. Babam ölmüştü gerçi. Herkese ve her şeye inanılmaz kızgındım. Kimse hayatta kalmamı önemsemiyordu çünkü. Bundan sonra bile korunmam gerekiyordu. Krakow'daki yetimhanedeyken, dışarı çıkmamıza izin verilmiyordu. Çünkü bazı insanlara göre yaşamamalıydık. Evimizden çıkmak güvenli değildi. Biz de binanın içine bahçe yaptık. Gitmemize izin verilen tek yer orasıydı. Savaş o sırada henüz bitmemişti. 1945 baharıydı. Hepsinden sağ çıktıktan sonra, düşünceler, sahip olduğum öfke, Almanlara bize bunları yaşattıkları için yapacağım şeyler. Bir çocuk için bunları düşünmek harika. Yani ben şu an bile düşünmeye korkuyorum. Kasap olacaktım. İntikam alacaktım. Sonra annemin de yardımıyla geçmişi unutmaya çalıştım. Normal hayatın devam ettiğinin farkına vardım. Hâlâ hissedebiliyor, eğlenebiliyordum. Yok olmamıştım.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.