Tanikliklar

Tina Strobos

Almanlar Mayıs 1940'ta Hollanda'yı işgal ettiğine Tina tıp fakültesinde öğrenciydi. Okul kulübünden arkadaşlarıyla birlikte yer altı örgütüne katıldı ve savaşın başlangıcından itibaren Yahudileri evinde sakladı. Tina Yahudi çocukların gettolardan kaçırılmasına yardım etti. Onlara saklanacak yer buldu, sahte pasaport ayarladı ve yeraltı örgütü için kuryelik yaptı.

Deşifre Edilmiş Metin

İnsanları içeri almaya başladığımızda, Gestapo gelirse kaçmaları gerektiğini fark ettik. İlk katta kapıyı açan elektrik düğmemiz vardı ve duvarın camından ilk katı ve gelenin kim olduğunu görebiliyordunuz. Üçüncü kattakiler için çaldığımız alarm vardı. İnsanlar bu sayede üçüncü kattakiler oluğun yanındaki camdan geçip evin arka tarafındaki, okulun tavan arasına gidebiliyorlardı. Evin iki cephesi vardı. Ön ve yan cephe okula bakıyordu ve şurası onların, burası bizimdi. Okulun arkasındaki bahçede bizim geçebileceğimiz bir tavan arası vardı. Bu sayede orada saklanabiliyorlardı, saklanabiliyorduk. Kaçış rotamız da vardı. Camdan hızlıca çıkmak, sessizce ve çok çabuk bir şekilde tavan arasına geçmek. Bunun provasını yapmıştık. Zamanı gelince, bir adam geldi ve “Ben yeraltında çalışan bir marangozum” dedi. Elinde alet edevatı vardı. Dürüst ve güvenilir görünüyordu. Biz de ona güvendik. Annem “Bu adamı tanıyor musun?” dedi. “Hayır, ama saklanacak bir yer yapmasına izin ver” dedim. O kadar iyi bir saklanma yeri yaptı ki eve geri gittiğimde bulmakta zorlandım. Çok fazla kişiyi almıyordu gerçi, üst üste iki ya da üç kişi.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.