Загальні відомості

Поразка нацистської Німеччини, 1942-1945

Починаючи з зими 1942 року, уряди держав Антигітлерівської коаліції оголосили про намір покарати нацистських воєнних злочинців.

У жовтні 1943 року президент США Франклін Д. Рузвельт, прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль і радянський голова Йосип Сталін підписали Московську декларацію про німецькі звірства. У декларації зазначалося, що після припинення воєнних дій німці, відповідальні за звірства, масові вбивства чи страти, будуть відправлені назад до тих країн, де вони скоїли злочини. Там їх судитимуть і каратимуть згідно із законами відповідної країни. Головні воєнні злочинці, чиї злочини стосувалися більше ніж однієї країни, будуть покарані спільним рішенням урядів країн-союзниць.

Хоча деякі політичні лідери країн Антигітлерівської коаліції виступали за страти лідерів нацистської Німеччини без суду, Сполучені Штати запропонували судити їх. За словами держсекретаря США Корделла Голла, «засуджені після такого процесу зустрінуться із судом історії, тому німці не зможуть стверджувати, що визнання провини у війні було вибите з них під тиском». 

8 серпня 1945 року Французька Республіка, Союз Радянських Соціалістичних Республік (СРСР), Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки підписали Лондонську угоду та Хартію, також відому як Нюрнберзька хартія. Хартія створила Міжнародний військовий трибунал для суду над німецькими лідерами.

Міжнародний військовий трибунал

Привілей відкрити перший в історії судовий процес за злочини проти миру в усьому світі накладає серйозну відповідальність. Злочини, які ми прагнемо засудити і покарати, були умисними, настільки згубними і такими руйнівними, що цивілізація не може терпіти, щоб їх ігнорували, оскільки вона не зможе пережити їх повторення.

— Головний обвинувач від США Роберт Х. Джексон
Вступна промова перед Міжнародним військовим трибуналом

Кожна з чотирьох країн, які створили Міжнародний військовий трибунал (МВТ), надала одного суддю, одного заступника судді та групу обвинувачення. Заступники суддів брали участь у обговореннях Трибуналу, але не мали права голосу при ухваленні його рішень.

Нюрнберзька хартія зобов’язувала МВТ чинити справедливий суд і надавати підсудним певні права. Це включало право говорити й надавати докази та свідків на свій захист. Вона також передбачала право на перехресний допит свідків обвинувачення.

Судді

Головою суду був лорд-суддя Джеффрі Лоуренс з Великобританії. Ця посада дала йому вирішальний голос, хоча для засудження та винесення вироків потрібна була більшість голосів чотирьох суддів, які розглядали справу. Норман Біркетт був заступником британського судді. 

Від Сполучених Штатів суддею був колишній генеральний прокурор США Френсіс Бідл. Джон Дж. Паркер був заступником судді. 

Франція призначила Анрі Доннедьє де Вабра суддею та Роберта Фалько заступником судді. 

Генерал-майор І. Т. Нікітченко був радянським суддею. Його заступником став підполковник Олександр Волчков. 

Команда обвинувачення

Суддя Верховного суду США Роберт Х. Джексон відіграв вирішальну роль у переговорах щодо Нюрнберзької хартії. До МВТ він обіймав посаду головного прокурора Сполучених Штатів. Він також виступив зі вступним і заключним словом на судовому засіданні. 

Головними прокурорами, призначеними іншими трьома країнами, які створили МВТ, були: 

 • Франсуа де Ментон, а потім Огюст Шампет’є де Рібес від Франції; 
 • сер Хартлі Шоукросс від Великої Британії; 
 • генерал-лейтенант Роман Андрійович Руденко від Радянського Союзу. 

Чотири головних прокурора працювали як комітет, який визначав обвинувачених і складав обвинувальний акт.

Звинувачення

Ми ніколи не повинні забувати, що справа, за якою ми сьогодні судимо цих підсудних, є справою, за якою історія судитиме нас завтра. Ми повинні продемонструвати таку неупередженість та інтелектуальну цілісність щодо свого завдання, щоб нащадки бачили в цьому судовому процесі здійснення прагнень людства до справедливості.

— Головний обвинувач від США Роберт Х. Джексон
Вступна промова перед Міжнародним військовим трибуналом

Послухайте уривок1

Нюрнберзька хартія визначила три злочини, які розглядалися MВT: злочини проти миру, воєнні злочини й злочини проти людства. У своєму визначенні злочинів проти миру Хартія включала «участь у спільному плані або змові» з метою вчинення злочинів проти миру. 

18 жовтня 1945 року головні прокурори MВT висунули звинувачення 24 провідним нацистським чиновникам за чотирма звинуваченнями, пов’язаними з трьома злочинами, спочатку визначеними в Нюрнберзькій хартії: 

 1. Змова з метою вчинення злочинів проти миру, воєнних злочинів і злочинів проти людства
 2. Злочини проти миру
 3. Воєнні злочини
 4. Злочини проти людства

Нюрнберзька прокуратура вирішила виділити змову з метою вчинення злочинів проти миру окремо від злочинів проти миру. Вони також розширили це звинувачення у змові, включивши в нього змову з метою вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людства. 

Однак після визначення злочинів, викладених у Хартії, MВT відхилив звинувачення прокурорів у змові з метою вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людства. 

У обвинувальному висновку використано новий юридичний термін: геноцид. Це слово ввів лише рік тому Рафаель Лемкін, польсько-єврейський експерт з міжнародного права. За звинуваченням у воєнних злочинах обвинувальний висновок кваліфікував «вбивства та жорстоке поводження з цивільними особами», вчинені підсудними, як «умисний і систематичний геноцид, тобто винищення расових і національних груп». Прокурори MВT неодноразово використовували термін геноцид під час судового процесу, але судді не вказали його у своєму вироку.

Відповідачі

Після тривалих дебатів було обрано 24 підсудних, які представляли нацистське дипломатичне, економічне, політичне та військове керівництво. Адольфа Гітлера, Генріха Гіммлера та Йозефа Геббельса не можна було судити, оскільки вони покінчили життя самогубством наприкінці війни або незабаром після неї. Герман Герінг був найвищим нацистським чиновником серед підсудних. 

Зрештою до суду з’явився лише 21 обвинувачений. Німецький промисловець Густав Крупп був включений до первинного звинувачення, але він був похилого віку та з ослабленим здоров’ям. Трибунал у попередніх слуханнях вирішив виключити його з провадження. Секретаря нацистської партії Мартіна Бормана знайти не вдалося. Таким чином, Бормана судили заочно. Голова Німецького трудового фронту Роберт Лей покінчив життя самогубством напередодні суду.

Сторона обвинувачення також звинуватила певні організації нацистської партії та німецькі державні і військові установи у вчиненні злочинів проти миру, воєнних злочинів і злочинів проти людства. Це були: 

 • рейхс-кабінет;
 • керівний корпус нацистської партії;
 • Schutzstaffel (відомий як СС, буквально «ескадрон захисту»);
 • розвідувальна служба СС, яка називається Sicherheitsdienst (часто згадується як СД або Служба безпеки рейхсфюрера СС);
 • Geheime Staatspolizei (відома як Гестапо або Таємна державна поліція);
 • Sturmabteilungen (відомі як SA або штурмові батальйони);
 • Генеральний штаб і верховне командування німецьких збройних сил.

Судовий процес

Лава суддів Міжнародного Військового Трибуналу

Судовий процес розпочався 20 листопада 1945 року в Палаці правосуддя в Нюрнберзі, Німеччина. 

Щодня на слуханнях були присутні понад 400 відвідувачів. Крім того, судовий процес відвідали 325 кореспондентів із 23 різних країн. 

Команда перекладачів забезпечила синхронний переклад усіх матеріалів чотирма мовами: англійською, французькою, німецькою та російською.

За винятком Мартіна Бормана, якого не вдалося знайти, обвинувачені були присутні на розгляді. Усі обвинувачені, включно з Борманом та обвинувачуваними організаціями, були представлені адвокатами. 

Докази

Прокурори намагалися довести злочини нацистської Німеччини, використовуючи спогади та свідчення німців. Вони базували справу насамперед на тисячах німецьких документів, захоплених союзниками. Більшість свідків, яких вони викликали для свідчень, були членами нацистської партії, СС, німецьких державних чи військових структур.  

Сторона обвинувачення також представила кіноплівки як докази. Один із фільмів виробництва Сполучених Штатів показав звільнення концтаборів. Ще один радянський фільм показав докази нацистських звірств і звільнення концентраційних таборів Майданек і Аушвіц. Голокост не був головною темою судового процесу, але було надано чимало доказів про «остаточне розв’язання», нацистський план знищення єврейського народу. Ця інформація включала операції масового вбивства в Аушвіці, знищення Варшавського ґетто та приблизну кількість жертв, яка становила шість мільйонів євреїв.

Відповідачі не заперечували достовірність документальних доказів. Більшість визнали, що інкриміновані злочини дійсно мали місце. Однак вони заперечували, що несуть за них будь-яку особисту відповідальність. Відповідно до статуту MВT, відповідачі не могли стверджувати про свою невинуватість на тій підставі, що вони просто виконували накази.

Вердикт

Судові слухання завершилися 1 вересня 1946 року. 1 жовтня 1946 року судді винесли вердикт. Вони засудили 19 підсудних і виправдали трьох. 

Судді MВT засудили до смертної кари дванадцять обвинувачених, у тому числі Германа Герінга та Мартіна Бормана. 

16 жовтня 1946 року десять із засуджених були повішені, кремовані в Дахау, а їхній прах розвіяний над річкою Ізар. Герман Герінг уникнув петлі ката, покінчивши життя самогубством напередодні ввечері. Значно пізніше було доведено, що Мартін Борман, засуджений заочно, помер у Берліні в останні дні війни. 

MВT також оголосив злочинними наступні організації нацистської партії: 

 • керівний корпус нацистської партії; 
 • Гестапо
 • СС; 
 • СД (розвідувальна служба СС). 

Суд дійшов висновку, що кримінальна відповідальність за членство в СС не поширюється на осіб, чиє членство припинилося до початку Другої світової війни, або на осіб, які були призвані до СС і не брали участі в її злочинах. 

У визначенні Нюрнберзької хартії щодо злочинів проти людства зазначено, що вони включають дії, вчинені «до або під час війни». Однак судді MВT вирішили, що вони можуть розглядати лише злочини проти людства, скоєні під час війни. Хоча судді визнали, що нацистська Німеччина вчинила жахливі злочини перед війною, зокрема переслідування євреїв, вони не судили підсудних за їх роль у довоєнних злочинах.

Важливою спадщиною Нюрнберзької хартії та MВT є те, що вони визнали злочини проти людства злочинами згідно з міжнародним правом. Рішення MВT розглядало разом докази, що підтверджують воєнні злочини та злочини проти людства, і не проводило різниці між ними. Отже, у вироку не створено прецедент щодо відмежування злочинів проти людства від воєнних злочинів.

Інші судові процеси післявоєнної доби

Судовий процес MВT є найвідомішим із судових процесів у справах воєнних злочинців, що відбулися після Другої світової війни. Протягом п’яти років після закінчення війни сотні тисяч нацистських злочинців та їхніх пособників були засуджені іншими судами в Німеччині та в країнах, які були союзниками або окупованими нацистською Німеччиною.

Сполучені Штати та подальший Нюрнберзький процес: 17 жовтня 1946 року, лише через день після страти підсудних MВT, президент Гаррі Трумен призначив Телфорда Тейлора новим американським головним прокурором у справах про воєнні злочини. 

З грудня 1946 по квітень 1948 року Тейлор керував судовим обвинуваченням 183 німців у 12 окремих процесах у Нюрнберзі за злочини, викладені в Нюрнберзькій хартії. Ці судові процеси в американських військових трибуналах часто називають подальшим Нюрнберзьким процесом. 

Урядових чиновників, військових лідерів, членів СС і поліції, а також німецьких лікарів і промисловців судили за їх роль у злочинах, доведених перед MВT, включно з переслідуванням і масовим вбивством євреїв, а також вбивством людей з фізичними і розумовими вадами в рамках програми евтаназії. 

Військові судові процеси в зонах окупації союзників. Крім того, військові суди в британських, американських, французьких і радянських зонах окупованих Німеччини, Австрії та Італії провели тисячі судових процесів у справах про воєнні злочини. Переважна більшість обвинувачених на цих процесах були як чиновниками нижчого рівня, офіцерами, солдатами, так і цивільними особами. Серед них коменданти концентраційних таборів, охоронці та капо, а також громадяни Німеччини, які вбивали пілотів союзних літаків, збитих над Німеччиною.

Судові процеси в інших країнах. Тисячі інших воєнних злочинців постали перед судами тих країн, де вони скоїли свої злочини. Наприклад, Верховний національний трибунал Польщі судив і визнав винними 49 провідних нацистських чиновників за злочини, скоєні під час німецької окупації Польщі. 

Швидкоплинне правосуддя

Через кілька років після закінчення війни інтерес до притягнення нацистських злочинців до відповідальності згас. До кінця 1950-х майже всі засуджені, котрих не стратили, були звільнені. Серед засуджених МВТ злочинців, які не були повішені, лише один провів залишок життя у в’язниці — Рудольф Гесс, який був давнім особистим помічником Адольфа Гітлера та заступником лідера нацистської партії до 1941 року.

Багато виконавців нацистських злочинів так ніколи і не були притягнуті до суду та покарані.