Що таке Майн Кампф і що це означає?

Майн Кампф Адольфа Гітлера була частково автобіографією та частково політичним трактатом. Майн Кампф (що означає «Моя боротьба») просувала ключові компоненти нацизму: шалений антисемітизм, расистський світогляд та агресивну зовнішню політику, спрямовану на отримання Lebensraum (життєвого простору) у Східній Європі. 

Коли і чому Гітлер написав Майн Кампф?

Адольф Гітлер в день, коли його призначили на посаду канцлера Німеччини.

Гітлер почав писати Майн Кампф у 1924 році у в’язниці Ландсберг, після того як його засудили за державну зраду та спробу повалення Німецької республіки в листопаді 1923 року в так званому Пивному путчі. Хоча його переворот провалився, Гітлер використав свій суд як кафедру для поширення нацистської пропаганди. Майже невідомий до цієї події, він одразу здобув популярність у німецькій і міжнародній пресі. Суд засудив його до п’яти років позбавлення волі, з яких він відсидів менше 9 місяців. Оскільки його політична кар’єра знаходилася на рекордно низькому рівні, він сподівався, що видання книги принесе йому трохи грошей і послужить пропагандистською платформою для поширення його радикальних поглядів і нападок на тих, кого він звинувачував у зраді себе та Німеччини.

Спочатку він назвав книгу 4 ½ Jahre Kampf gegen Lüge, Dummheit und Feigheit. Eine Abrechnung (4,5 роки боротьби проти брехні, дурості і підступності. Розплата), але в кінцевому підсумку скоротив назву до Майн Кампф. У 1925 році видавництво нацистської партії (Франц Ехер Верлаг) видало перший том. Другий том з’явився наступного року.

Влітку 1928 року Гітлер написав другу книгу, в якій окреслив свої зовнішньополітичні погляди, але вона так і не була опублікована. Текст був виявлений лише в 1958 році, коли надрукований рукопис було знайдено в Національному архіві США серед мільйонів сторінок документів, захоплених Сполученими Штатами після закінчення Другої світової війни.

Підйом нацистської партії, Майн Кампф і пропаганда

Майн Кампф не відразу стала бестселером. Перше видання, що налічувало 10 тисяч примірників, було майже повністю розпродано, і було опубліковано друге видання, але після цього продажі швидко знизилися. Ситуація стрімко змінилася в 1930 році, коли нацистська партія досягла величезних успіхів на парламентських виборах. У 1928 році нацисти займали лише 12 місць у німецькому парламенті (Reichstag) з майже 500. У 1930 році вони зайняли 107 місць, а влітку 1932 року — 230 місць, ставши найбільшою представленою там політичною партією. Відповідно збільшилися продажі Майн Кампф. До кінця 1932 року було продано майже 230 тисяч примірників.

Після призначення Гітлера канцлером Німеччини 30 січня 1933 року популярність Майн Кампф зросла та зробила автора мультимільйонером. Тільки в тому році було продано понад 850 тисяч примірників. Застосовуючи методи агресивного маркетингу, видавець тиснув на громадськість, німецькі установи та нацистські організації, щоб вони купували примірники. Перетворення нацистською пропагандистською машиною Адольфа Гітлера зі звичайного німецького солдата та політика на непогрішного богоподібного лідера також значно збільшило обсяги продажів. До кінця 1944 року було надруковано понад 12 мільйонів примірників, більшість з них після 1939 року.

Щоб збільшити обсяги продажів, нацистське видавництво створювало спеціальні або пам’ятні видання, в тому числі шрифтом Брайля, для молодят, а також до 50-річчя Гітлера в 1939 році. Крім того, воно дозволяло перекладати книгу різними мовами, включно з англійською.

Майн Кампф після Другої світової війни

Після поразки нацистської Німеччини у травні 1945 року Союзники почали систематично видаляти нацистську пропаганду (зокрема книги, карти, фільми, статуї, прапори та символіку) з бібліотек, університетів, магазинів, будівель та вулиць міст. Згідно з директивами, викладеним на Ялтинській і Потсдамській конференціях лідерів Союзників, Німеччина повинна була бути очищена від мілітаризму та нацизму, щоб вона могла бути перетворена на демократичне суспільство, яке ніколи не загрожуватиме миру в усьому світі.

Відповідно до цієї політики окупаційна влада Союзників вилучила з обігу Майн Кампф та інші нацистські тексти та заборонила їх перевидання. Згодом американська влада передала авторські права баварському уряду, який скористався своїми юридичними повноваженнями, щоб запобігти перевиданню книги Гітлера в Німеччині та інших країнах, за винятком англомовних версій. Незважаючи на свої зусилля, баварський уряд так і не зміг повністю припинити перевидання Майн Кампф. Твір був опублікований різними мовами у друкованому вигляді та в електронній формі в Інтернеті.

Опівночі 31 грудня 2015 року закінчився строк дії авторських прав на Майн Кампф, що поклало кінець офіційному контролю над книгою з боку баварського уряду. Готуючись до цього терміну поважний німецький Інститут сучасної історії в Мюнхені опублікував критичне видання роботи, в якому контекстуалізуються ідеї Гітлера та детально описується трагічна роль нацистської расової ідеології в Голокості.