Like many editions of the Protocols published in the 1920s, this French-language version charges that Jews are a foreign and dangerous ...

Протоколи сіонських мудреців: ключові дати

«Протоколи сіонських мудреців» є найбільш розповсюдженим антисемітським виданням сучасності. Нижче наведено перелік вибраних дат, пов’язаних з його публікацією та розповсюдженням.

«Протоколи сіонських мудреців» є найбільш розповсюдженим антисемітським виданням сучасності. Воно засноване на фальшивих теоріях змови про те, що євреї готують план з метою захоплення світу. 

У «Протоколах» стверджується, що вони є таємними письмовими записами зустрічей, які нібито проводила група під назвою «Сіонські вчені мудреці». Записи зустрічей — фальшивка. Ці зустрічі ніколи не відбувалися, а згадані лідери, так звані сіонські мудреці, ніколи не існували. 

Вперше «Протоколи» були опубліковані в Російській імперії в 1903 році. Починаючи з 1920-х років, журналісти, суди та уряди в усьому світі викривали ці протоколи як брехню. Тим не менш, вони продовжують виходити багатьма мовами та в різних країнах, включаючи США. Сьогодні «Протоколи» поширюються в друкованому вигляді, на телебаченні, в Інтернеті та соціальних мережах.

Наведені нижче дати показують, як цей потужний засіб антисемітської пропаганди поширювався з плином часу.

Квітень 1903 року

Під час погрому в Кишиневі винуватці смертоносного насильства проти євреїв неодноразово згадують ім’я Павла Крушевана. Крушеван був успішним письменником і запеклим антисемітом. Пізніше, у 1903 році, газета, що належала Крушевану, публікує першу версію «Протоколів сіонських мудреців».

Осінь 1903 року

Упорядковану версію «Протоколів» вперше публікують у Санкт-Петербурзі, Росія. Вона з’являється на сторінках газети «Знамя» («Прапор»).

1905 рік

Російський містик і плідний письменник Сергій Нілус включає «Протоколи» як додаток до своєї книги «Велике в малому: пришестя антихриста й царства диявола на землі». Нілус представляє євреїв як агентів сатанинських сил, які прагнуть знищити світ.

1917 рік

Російський цар зрікається престолу в розпал березневої народної революції. Створено російський Тимчасовий уряд. Тієї ж осені більшовицька партія (пізніше Комуністична партія) перебирає владу в Тимчасового уряду. Деякі противники революції повторюють ідеї з «Протоколів». Вони звинувачують євреїв у тому, що вони принесли комунізм до Росії.

1918–1921 роки 

Під час Громадянської війни в Росії антикомуністичні армії публікують «Протоколи» та інші антисемітські пропагандистські матеріали. Погроми проти євреїв, насамперед в Україні, призводять до загибелі десятків тисяч людей.

1919 рік

Антикомуністичні емігранти, які тікають до Європи після російської революції, забирають «Протоколи» із собою.

У Німеччині виходить перше неросійськомовне видання «Протоколів». Десять років потому, у 1929 році, нацистська партія отримує авторські права на це видання. До 1938 року видавництво нацистської партії випустить 22 наклади «Протоколів».

Published in London, 1920.

Обкладинка книги The Jewish Peril: The Protocols of the Learned Elders of Zion (Єврейська загроза: Протоколи сіонських мудреців), опублікована в Лондоні у 1920 році.

«Протоколи сіонських мудреців» - найвідоміше та найпоширеніше антисемітське видання сучасності. Її брехня про євреїв, яка була неодноразово спростована, продовжує циркулювати і сьогодні, особливо в Інтернеті. 

Джерело:
  • US Holocaust Memorial Museum

1920 рік

«Протоколи» публікують у Франції, Англії, Сполучених Штатах та Японії. Ці видання звинувачують у російській революції 1917 року єврейських змовників. Вони також попереджають про поширення комунізму чи більшовизму на Захід.

1920 рік

Люсьєн Вольф, британський журналіст і дипломат, публікує книгу «Єврейський жупел та підроблені протоколи сіонських мудреців». У цій книзі Вольф викриває «Протоколи» як брехню. Він наводить докази того, що німецький роман «Біарріц» (1868 року) містить ідеї, які були використані для створення «Протоколів».

1920 рік

Газета автовиробника Генрі Форда, «Дірборн індепендент», публікує серію статей із 91 частини, засновану на «Протоколах». Книжкову версію під назвою «Міжнародне єврейство» перекладають щонайменше 16 мовами.

Серпень 1921 року 

Лондонська газета «Таймс» виявляє, що «Протоколи» значною мірою скопійовані з французької політичної сатири: «Діалог у пеклі між Макіавеллі та Монтеск’є» Моріса Жолі (1864 року). У «Діалозі в пеклі» немає жодної згадки про євреїв. «Таймс» оголошує «Протоколи» «фальшивкою» та «незграбною підробкою».

1921 рік

New York Herald reporter Herman Bernstein declared the Protocols “a cruel and terrible lie invented for the purpose of defaming ...

Репортер видання «Нью-Йорк Геральд» (New York Herald) Герман Бернштейн назвав Протоколи «жорстокою і жахливою брехнею, вигаданою з метою наклепу на весь єврейський народ». Опубліковано в Нью-Йорку у 1921 році, перевидано у 1928 році.

Джерело:
  • US Holocaust Memorial Museum

«Протоколи» публікують в Італії, Швеції та Норвегії.

Репортер «Нью-Йорк Геральд» Герман Бернстайн публікує «Історію брехні. Протоколи сіонських мудреців». Це перший випадок, коли «Протоколи» викривають як шахрайство перед американською аудиторією.

1923 рік

Провідний ідеолог нацизму Альфред Розенберґ пише книгу «Протоколи сіонських мудреців та єврейська світова політика». Завдяки зусиллям Розенберґа про «Протоколи» дізналися деякі лідери нацистської партії, зокрема Адольф Гітлер

1923 рік

«Протоколи» публікують у Польщі.

1924 рік

Беньямін Зеґель, єврейський журналіст із Німеччини, пише книгу Die Protokolle der Weisen von Zion, kritisch beleuchtet (Протоколи сіонських мудреців, критично висвітлені). Книга Зеґеля ще більше викриває «Протоколи» як підробку.

1924 рік

Йозеф Геббельс згадує про «Протоколи» у своєму щоденнику. Він пише:

«Я вважаю, що «Протоколи сіонських мудреців» є підробкою. . . . [Однак] я вірю у природню, але не фактичну істину «Протоколів»».

У 1933 році Геббельс стане нацистським міністром народної просвіти й пропаганди.

1925 рік

Адольф Гітлер публікує свою автобіографію «Майн кампф». У ній він пише про «Протоколи», щоб підкріпити свої антисемітські заяви та теорії змови. 

1925 рік

«Протоколи» публікують у Дамаску, Сирія, центрі культури та націоналізму на Близькому Сході. Цей перший арабський переклад «Протоколів» широко розповсюджується. 

1927 рік

Генрі Форд публічно просить вибачення за публікацію книги «Міжнародне єврейство». Форд дає розпорядження вилучити з обігу решту примірників. Він також просить закордонних видавців припинити публікацію книги. Однак вони його ігнорують. 

1929 рік

Нацистська партія отримує авторські права на німецькомовне видання «Протоколів» 1919 року.  

1933 рік

Адольфа Гітлера призначають канцлером Німеччини, прокладаючи шлях до нацистської диктатури. Нацистська пропаганда відіграє невід’ємну роль у поширенні антисемітських ідей Нацистської партії. Вона також сприяє переслідуванню, а згодом і вбивствам європейських євреїв. Юліус Штрайхер, видавець антисемітської газети Нацистської партії «Дер Штюрмер», починає публікувати передовиці, які пропагують «Протоколи»

1934 рік

Південноафриканський націонал-соціалістичний рух неєвреїв (нацистське угрупування, також відоме як «сірі сорочки») притягують до суду й штрафують за розповсюдження документа, схожого на «Протоколи». Одна з колегій Верховного суду Південної Африки постановляє, що «Протоколи» є брехнею.

1935 рік

У 1935 році швейцарський суд виносить рішення проти Швейцарського національного фронту (нацистського угрупування) за розповсюдження німецькомовного видання «Протоколів» на публічній демонстрації. Суддя першої інстанції називає «Протоколи» «смішною нісенітницею». Це рішення стало результатом судового позову, поданого в 1933 році двома єврейськими організаціями в Берні, Швейцарія.

1938 рік

До 1938 року видавництво нацистської партії (Franz Eher Verlag) випустило 22 наклади «Протоколів» у Німеччині.

У Сполучених Штатах отець Чарльз Е. Кофлін публікує «Протоколи» у своїй газеті «Соушал Джастіс». Кофлін був католицьким священиком у районі Детройта. Протягом 1930-х років він звертався до мільйонів слухачів через свої радіопроповіді. 

1943 рік

Під час Другої світової війни німецька влада публікує видання «Протоколів» та інших текстів, які поширюють брехню про єврейські змови в окупованих Німеччиною Франції, Бельгії та Польщі. Вони також публікують «Протоколи» російською, українською та білоруською мовами. 

1943 рік

В арабомовних передачах, що звучать на берлінських радіостанціях, муфтій Єрусалиму Хадж Амін аль-Хусейні повторює теми «Протоколів». Він стверджує, що володіє «секретними сіоністськими документами», які підтверджують нібито плани євреїв знищити ісламські святині в підконтрольній Британії підмандатній Палестині.

1964 рік

Юридичний підкомітет Сенату США оприлюднює звіт, в якому заявляє, що «Протоколи» є «навмисною містифікацією». У звіті «Протоколи» названі «тарабарщиною». Він також вказує на той факт, що в книзі використовується той самий метод пропаганди «великої брехні», який використовував Гітлер.

1974 рік

«Протоколи» публікують в Індії під назвою «Міжнародна змова проти індійців».

1985 рік

В Ірані видають англомовне видання «Протоколів». Її видавцем є Організація ісламської пропаганди.

1988 рік

Терористична організація ХАМАС публікує свій статут. Стаття 32 посилається на «Протоколи» для виправдання закликів до знищення як єврейського народу, так і Держави Ізраїль.

1993 рік

Російський суд визнає «Протоколи» підробкою. Суд також заявляє, що їхня публікація є антисемітським актом.

2000 рік

Іранський уряд публікує видання «Протоколів» мовою фарсі.

2002 рік

Приватний єгипетський телеканал транслює фільм «Вершник без коня». Це 41-серійний серіал, який значною мірою ґрунтується на «Протоколах».

2002 рік

Сенат США ухвалює резолюцію щодо використання «Протоколів» за кордоном. Сенат США закликає владу Єгипту та інших арабських держав заборонити контрольованому урядом телебаченню транслювати будь-які програми, що легітимізують «Протоколи».

2003 рік

30-серійний телевізійний мінісеріал під назвою «Аль-Шатат» («Діаспора») транслюється на телеканалі «Аль-Манар» (Al-Manar), що належить Хезболлі. Серіал зображає «глобальний єврейський уряд», точно як описано в «Протоколах».

2003 рік

На виставці священних книг в Александрійській бібліотеці в Єгипті поруч із Торою представлена копія «Протоколів». Тора — найсвященніший єврейський текст, який містить перші п’ять книг Біблії. ЮНЕСКО публічно засуджує виставку.

2004 рік

Іранський арабомовний телеканал «Аль-Алам» (Al-Alam) транслює документальний серіал, який спирається на «Протоколи». Серіал стверджує, що євреї контролюють Голлівуд. Він також заперечує факт Голокосту.

2004 рік

«Протоколи» публікують на Окінаві, Японія.

2005 рік

Видання «Протоколів» публікують у Мехіко. У ньому припускається, що Голокост був організований єврейськими змовниками в обмін на заснування Держави Ізраїль.

2005 рік

Публікується видання «Протоколів», затверджене Міністерством інформації Сирії. У ньому стверджується, що сіонські мудреці координували терористичні атаки на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року.

2012 рік

This 2005 Syrian edition of the Protocols claims that the terrorist attacks of September 11, 2001, were orchestrated by a Zionist ...

У цьому сирійському виданні «Протоколів сіонських мудреців» 2005 року стверджується, що терористичні напади 11 вересня 2001 року були організовані сіоністською змовою. Останній розділ передбачає можливе знищення держави Ізраїль. Опубліковано в Дамаску, Сирія, 2005 рік. Подарунок посольства Ізраїлю.

Джерело:
  • US Holocaust Memorial Museum

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад (на посаді з 2005 по 2013 рік) використовує теми з «Протоколів». Він стверджує, що євреї спланували Першу та Другу світові війни. Він також каже, що євреї контролюють уряд США.

2020 рік

«Протоколи» використовуються для підтримки антисемітської брехні про те, що євреї несуть відповідальність за пандемію COVID-19.

2024 рік

У звіті Державного департаменту США пояснюється, що «Протоколи» зберігають значний вплив у Росії, країні свого походження. У звіті підкреслюється, що «Протоколи» є фальшивкою, покликаною сприяти ненависті до євреїв.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Глосарій