Подорож «Сент-Луїса»
У травні 1939 року німецький лайнер «Сент-Луїс» вирушив із Гамбурга, Німеччина, до Гавани, Куба. Майже всі 937 пасажирів були єврейськими біженцями. Уряд Куби відмовився дозволити кораблю пристати до берега. Сполучені Штати та Канада не бажали приймати пасажирів. Пасажирам «Сент-Луїса» врешті-решт дозволили висадитися в західноєвропейських країнах, а не повертатися до нацистської Німеччини. Зрештою, 254 пасажири «Сент-Луїса» були вбиті під час Голокосту.
Ключові факти
-
1
Після прибуття «Сент-Луїса» до Гавани пасажири дізналися, що кубинський уряд анулював їхні дозволи на висадку. Американський єврейський об’єднаний розподільчий комітет (Джойнт) вів переговори з Кубою від імені пасажирів, але переговори не увінчалися успіхом, і кубинський уряд змусив корабель покинути гавань.
-
2
Хоча судно пропливало поблизу узбережжя Флориди, уряд США не дозволив пасажирам висадитися, оскільки вони не мали імміграційних віз до США та не пройшли перевірку на безпеку. Американські газети висвітлювали цю історію, і багато американців співчували пасажирам.
-
3
Велика Британія, Франція, Бельгія та Нідерланди прийняли певну частину пасажирів після їхнього повернення до Європи в червні 1939 року. Багато пасажирів змогли отримати імміграційні візи та виїхати до Сполучених Штатів до німецького вторгнення в Західну Європу в травні 1940 року, але 254 пасажири були вбиті під час Голокосту.
13 травня 1939 року німецький трансатлантичний лайнер «Сент-Луїс» відплив із Гамбурга, Німеччина, до Гавани, Куба. На борту лайнера було 937 пасажирів. Майже всі вони були євреями, які тікали з Третього Рейху. Більшість із них були громадянами Німеччини, деякі — зі Східної Європи, а деякі офіційно були «особами без громадянства». Більшість пасажирів-євреїв подали заяви на отримання віз США та планували залишатися на Кубі лише доти, доки не зможуть в’їхати до Сполучених Штатів.
Але коли «Сент-Луїс» відплив, з’явилися ознаки того, що політичні умови на Кубі можуть перешкодити висадці пасажирів на берег. Державний департамент США у Вашингтоні, консульство США в Гавані, деякі єврейські організації та агентства у справах біженців були в курсі ситуації. Самі пасажири не були проінформовані; більшість із них, зрештою, були змушені повернутися до Європи.
Перед подорожжю
Після погрому Kristallnacht (дослівно «Кришталевої ночі», більш відомої як «Ніч битого скла») 9–10 листопада 1938 року німецький уряд намагався прискорити темпи примусової єврейської еміграції. Міністерство закордонних справ і Міністерство пропаганди Німеччини також сподівалися використати небажання інших країн приймати велику кількість єврейських біженців для виправдання антиєврейських цілей і політики нацистського режиму як всередині Німеччини, так і в світі в цілому.
Власники «Сент-Луїса», компанія Hamburg-Amerika Line, ще до відплиття знали, що його пасажири можуть зіткнутися з проблемами під час висадки на Кубі. Пасажири, які мали посадочні сертифікати й транзитні візи, видані Генеральним директором імміграційної служби Куби, не знали, що президент Куби Федеріко Ларедо Бру всього за тиждень до відплиття корабля видав указ, який визнав недійсними всі нещодавно видані посадочні сертифікати. Для в’їзду на Кубу потрібен був письмовий дозвіл Державного секретаря та міністра праці Куби, а також внесення застави в розмірі 500 доларів (з туристів із США ця застава не стягувалася).
Ворожість до іммігрантів на Кубі
Подорож «Сент-Луїса» привернула велику увагу ЗМІ. Ще до того, як корабель відплив із Гамбурга, праві кубинські газети висловлювали жаль із приводу його майбутнього прибуття та вимагали від кубинського уряду припинити прийом єврейських біженців. Насправді пасажири стали жертвами запеклої боротьби всередині кубинського уряду. Генеральний директор імміграційної служби Куби Мануель Бенітес Гонсалес опинився під пильною увагою громадськості через незаконний продаж посадочних сертифікатів. Він регулярно продавав такі документи за 150 доларів і більше і, за американськими оцінками, накопичив статки в розмірі від 500 тисяч до 1 мільйона доларів. Хоча він був протеже начальника штабу кубинської армії (і майбутнього президента) Фульхенсіо Батісти, самозбагачення Бенітеса через корупцію викликало достатнє обурення в кубинському уряді, щоб спричинити його відставку.
На Кубі грали роль не лише гроші, корупція та внутрішня боротьба за владу. Як і Сполучені Штати та Америка в цілому, Куба боролася з Великою депресією. Багато кубинців обурювалися відносно великою кількістю біженців (у тому числі 2500 євреїв), яких уряд вже впустив до країни, оскільки вони здавалися конкурентами за дефіцитні робочі місця.
Ворожість до іммігрантів підживлювала як антисемітизм, так і ксенофобію. Як агенти нацистської Німеччини, так і місцеві праві рухи роздували проблему іммігрантів у своїх публікаціях і демонстраціях, стверджуючи, що прибулі євреї є комуністами. Дві з газет — «Діаріо де ла Марина», що належала впливовій родині Ріверо, та «Аванс», що належала родині Зайас, — підтримували іспанського фашистського лідера генерала Франсіско Франко, який після трирічної громадянської війни щойно повалив Іспанську Республіку навесні 1939 року за допомогою нацистської Німеччини та фашистської Італії.
Повідомлення про майбутній рейс спричинили велику антисемітську демонстрацію в Гавані 8 травня, за п’ять днів до відплиття «Сент-Луїса» з Гамбурга. Спонсором мітингу, найбільшої антисемітської демонстрації в історії Куби, був Ґрау Сан Мартін, колишній президент Куби. Речник Ґрау, Прімітіво Родрігес, закликав кубинців «боротися з євреями, доки не буде вигнано останнього». Демонстрація зібрала 40 тисяч учасників. Тисячі інших стежили за нею по радіо.
Прибуття «Сент-Луїса» до Гавани
Коли «Сент-Луїс» прибув у порт Гавани 27 травня, кубинський уряд прийняв 28 пасажирів: 22 з них були євреями і мали дійсні візи США; решта шестеро — четверо громадян Іспанії та двоє громадян Куби — мали дійсні в’їзні документи. Ще один пасажир після спроби самогубства був евакуйований до лікарні в Гавані. Решта 908 пасажирів (один пасажир помер по дорозі з природних причин), в тому числі один небіженець, угорський єврейський бізнесмен, очікували на в’їзні візи та мали при собі лише кубинські транзитні візи, видані Гонсалесом. 743 чекали на отримання віз США. Кубинський уряд відмовився прийняти їх або дозволити їм зійти з корабля.
Після того, як Куба заборонила в’їзд пасажирам «Сент-Луїса», преса Європи та Америки, включно зі Сполученими Штатами, донесла цю історію до мільйонів читачів у всьому світі. Хоча газети США загалом змальовували долю пасажирів із великим співчуттям, лише кілька журналістів і редакторів запропонували прийняти біженців до Сполучених Штатів.
28 травня, на наступний день після того, як «Сент-Луїс» пришвартувався в Гавані, Лоуренс Беренсон, адвокат, що представляв Американський єврейський об’єднаний розподільчий комітет (Джойнт), прибув на Кубу для переговорів від імені пасажирів Сент-Луїса. Колишній президент Кубинсько-американської торгової палати Беренсон мав великий досвід ведення бізнесу на Кубі. Він зустрівся з президентом Бру, але не зміг переконати його впустити пасажирів на Кубу. 2 червня Бру наказав вивести корабель із кубинських вод. Тим не менш, переговори тривали, поки Сент-Луїс повільно плив до Маямі. Бру запропонував впустити пасажирів, якщо комітет «Джойнт» внесе заставу в розмірі 453,5 тисячі доларів (по 500 доларів за пасажира). Беренсон зробив зустрічну пропозицію, але Бру відкинув її та перервав переговори.
Знаєте, ми завжди чіпляємося за надію, що щось станеться. Вони не дадуть нам згнити в океані. Я маю на увазі, що з нами повинно було щось статися. Звичайно, був страх, що ми повернемося до Німеччини.
У пошуках притулку
Підпливши так близько до Флориди, що можна було бачити вогні Маямі, деякі пасажири «Сент-Луїса» телеграфували президенту Франкліну Д. Рузвельту з проханням про притулок. Рузвельт так і не відповів. Державний департамент і Білий дім вирішили не вживати надзвичайних заходів, щоб дозволити біженцям в’їхати до Сполучених Штатів. У телеграмі Державного департаменту, надісланій одному з пасажирів, зазначалося, що біженці повинні «дочекатися своєї черги в списку очікування та отримати імміграційні візи, перш ніж вони можуть бути допущені до Сполучених Штатів». Дипломати США в Гавані ще раз звернулися до кубинського уряду з проханням прийняти пасажирів на «гуманітарній» основі, але безуспішно.
Перешкоди для імміграції до Сполучених Штатів
Квоти, встановлені Законом США про імміграцію та громадянство 1924 року, суворо обмежували кількість іммігрантів, які щороку могли бути прийняті до Сполучених Штатів. У 1939 році річна квота на прийом німецько-австрійських іммігрантів становила 27 370 осіб і була швидко заповнена. Насправді, черга була щонайменше на кілька років. Чиновники США могли надати візи пасажирам «Сент-Луїса», лише відмовивши в них тисячам німецьких євреїв, які стояли далі в списку очікування. Громадська думка в Сполучених Штатах, попри видиме співчуття до долі біженців і критику політики Гітлера, продовжувала виступати за обмеження імміграції.
Велика депресія залишила без роботи в Сполучених Штатах мільйони людей, які боялися конкуренції за ті нечисленні робочі місця, що залишилися. Вона також підживлювала антисемітизм, ксенофобію, нативізм та ізоляціонізм. Опитування журналу Fortune в той час показало, що 83 відсотки американців виступали проти послаблення обмежень на імміграцію. Президент Рузвельт міг би видати указ про прийом біженців із «Сент-Луїса». Однак ворожість громадськості до іммігрантів та інші політичні міркування змусили його відмовитися від цього кроку. Наприклад, республіканці-ізоляціоністи отримали місця на виборах до Конгресу 1938 року. Крім того, Рузвельт розглядав можливість балотуватися на безпрецедентний третій президентський термін.
Рузвельт не був самотнім у своєму небажанні кидати виклик настроям нації в питанні імміграції. За три місяці до відплиття «Сент-Луїса» сенатор Роберт Вагнер (штат Нью-Йорк) і представник Едіт Роджерс (штат Массачусетс) представили законопроєкт, який дозволив би прийняти 20 тисяч німецьких дітей-біженців поза межами існуючої квоти. Після багатомісячних дебатів лідери Конгресу дозволили законопроєкту Вагнера-Роджерс померти ще до того, як він був винесений на голосування.
У травні 1939 року на Кубу відпливли два менші кораблі з єврейськими біженцями. Французький корабель «Фландрія» перевозив 104 пасажири, а британське судно «Ордунья» — 72 пасажири. Як і «Сент-Луїсу», цим кораблям не дозволили пришвартуватися на Кубі. Корабель «Фландрія» повернувся до місця відправлення у Франції, а судно «Ордунья» попрямувало до низки латиноамериканських портів. Його пасажири врешті висадилися на контрольованій США зоні Каналу в Панамі. Сполучені Штати, врешті-решт, прийняли більшість із них.
Повернення до Європи
Після того, як уряд США відмовив пасажирам у дозволі зійти на берег, 6 червня 1939 року «Сент-Луїс» відплив назад до Європи. Однак пасажири не повернулися до Німеччини. Єврейські організації (зокрема, Єврейський об’єднаний розподільчий комітет) провели переговори з чотирма європейськими урядами щодо отримання в’їзних віз для пасажирів:
- Велика Британія прийняла 288 пасажирів.
- Нідерланди прийняли 181 пасажира.
- Бельгія прийняла 214 пасажирів.
- 224 пасажири знайшли принаймні тимчасовий притулок у Франції.
Із 288 пасажирів, прийнятих Великою Британією, всі пережили Другу світову війну, окрім одного, який загинув під час авіанальоту в 1940 році. Із 620 пасажирів, які повернулися на континент, 87 (14 %) встигли емігрувати до німецького вторгнення в Західну Європу в травні 1940 року. 532 пасажири «Сент-Луїса», які не змогли вчасно емігрувати, опинилися в пастці, коли Німеччина завоювала Західну Європу. Трохи більше половини з них — 278 осіб — пережили Голокост. Серед 254 пасажирів, які загинули, 84 перебували в Бельгії; 84 знайшли притулок у Голландії; і 86 були прийняті до Франції.