Eva Braun Levine

Eva Braun Levine

Doğum: 6 Temmuz 1916

Lodz, Polonya

Eva, Yahudi bir ailenin beş çocuğundan ikincisiydi. Babası emlak işiyle uğraşıyordu ve ailesi yaşadıkları apartmanın sahibiydi. Binada asansör vardı. Bu da o zaman için lüks kabul ediliyordu. Eva liseyi bitirdi. Babası için çalışmaya ve yerel bir üniversitede tarih okumaya başladı.

1933–1939: Lodz'daki gece hayatı gençler açısından epey renkliydi ve sık sık erkek arkadaşım Herman'la dans etmeye giderdik. 1939'da evlendik. Sonra Almanlar işgale başladı. Günün birinde Gestapo kapımızı çaldı. Kayınpederimi tokatladılar ve değerli kilimlerimizi onlara vermemizi istediler. “Hizmetçi aldı zaten” diye karşı çıktım. Bağırarak karşılık verdiklerinde, adamlardan birinin yakasını tuttum: “Bize neden inanmıyorsunuz? Gidiyoruz! Bakın, valizlerimizi görüyorsunuz işte” dedim. Gittiler.

1940–1944: Herman ve ben 1941'de gıda bulmak için gittiğimiz Piotrkow Trybunalski gettosunda yakalandık. Ailem de bizim gibi sürgüne gönderildi. Üç yıl boyunca annem ve kız kardeşlerimle gettoda çalıştım. Kasım 1944'te ise kadınların hepsi Almanya'daki Ravensbruek toplama kampına gönderildi. Trenden indiğimizde Naziler sakladığımızı düşündükleri değerli eşyalar için üstümüzü “aradılar”. Kampta yaptığımız iş o kadar ağırdı ki omurgamdaki doku kaybına yol açtı.

Müttefikler yaklaştıkça, kamp tahliye edilerek, esirler Bergen-Belsen kampına götürüldü. Eva Bergen-Belsen'de Nisan 1945'te serbest bırakıldı. 1950'de Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.