اوا براون لوين Eva Braun Levine

اوا براون لوين Eva Braun Levine

تاریخ تولد: ۶ ژوئیهٔ ۱۹۱۶

لودز, لهستان

اوا دومین دختر از پنج فرزند یك خانواده‌ی یهودی بود. شغل پدرش خرید و فروش املاک و خانواده‌اش صاحب آپارتمانی چند طبقه بودند که در آن زندگی می‌کردند. ساختمان دارای یک آسانسور بود که در آن زمان نوعی امکان رفاهی لوکس محسوب می‌شد. پس از پایان دوره دبیرستان، اوا مشغول کار برای پدرش و همچنین تحصیل در یک دانشگاه محلی کوچک در رشته‌ی تاریخ شد.

۱۹۳۳-۳۹: تفریحات شبانه برای جوانان لودز هیجان انگیز بود و من اغلب با دوست پسرم، هرمَن، به مجالس رقص می‌رفتم. در ۱۹۳۹ ما ازدواج کردیم و بعد آلمان حمله کرد. یک روز، گشتاپو در خانه‌ی ما را کوبید. آنها به پدر شوهرم سیلی زدند و از ما خواستند که فرشهای گرانقیمت خود را به آنها بدهیم. من با اعتراض گفتم: "پیشخدمت قبلاً آنها را برده است". وقتی دوباره فریاد کشیدند، یقه یکی از آنها را گرفتم: "چرا حرف ما را باور نمی‌کنی؟ ما داریم اینجا را ترک می‌کنیم! نگاه کن، چمدانهای ما را می‌بینی؟" آنها رفتند.

۱۹۴۰-۴۴: در ماه مه۱۹۴۱، پس از ورودمان به گتوی (محله یهودی نشین) پیوترکوف تریبونالسکی (Piotrkow Trybunalski)، من و هرمن به هنگام گشتن به دنبال غذا دستگیر شدیم. خانواده‌ی من نیز به همین محله تبعید شده بودند. به مدت سه سال، من با مادر و خواهرانم در آن گتو کار کردیم تا اینكه در نوامبر ۱۹۴۴ تمام زنان را به اردوگاه کار اجباری راونسبروک (Ravensbrueck) در آلمان تبعید کردند. هنگامی که از قطار پیاده شدیم نازیها به دنبال اشیاء قیمتی، تا خشتک شلوار ما را "بازرسی" کردند. کاری که من در اردوگاه انجام می دادم چنان شاق و دشوار بود که بافت ستون فقراتم آسیب دید و از بین رفت.

با پیشروی متفقین، زندانیان اردوگاه به اردوگاه برگن- بلزن (Bergen-Belsen) فرستاده شدند. در آوریل ۱۹۴۵، اوا به دست انگلیسی‌ها آزاد شد. وی در ۱۹۵۰ به ایالات متحده نقل مکان کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.