Beginning of the burning of the village of Um Zeifa in Darfur after the Janjaweed looted and attacked.

Що таке геноцид?

«Геноцид» є міжнародно визнаним злочином. Термін має конкретне юридичне визначення. Він означає цілеспрямовані дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову або релігійну групу населення.

Ключові факти

  • 1

    Слово «геноцид» створив польсько-єврейський юрист Рафал Лемкін. Він придумав його для опису спроб знищення цілих націй та етнічних груп на початку 20-го століття, включаючи Голокост.

  • 2

    Генеральні прокурори Міжнародного військового трибуналу (1945-1946) використовували термін «геноцид» у своїх обвинуваченнях проти нацистських лідерів. Але «геноцид» не був визнаний міжнародним злочином до 1948 року

  • 3

    Починаючи з 1948 року, термін «геноцид» часто використовується. Однак «геноцид» згідно з юридичним визначенням, яке включає в себе намір знищити визначену групу, вчиняється рідко порівняно з іншими тяжкими злочинами, такими як злочини проти людяності та воєнні злочини.

Юридичний термін «геноцид» означає певні дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову або релігійну групу населення. Геноцид є міжнародним злочином відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (1948 року). Дії, що становлять геноцид, поділяються на п’ять категорій:

  • Вбивство членів групи
  • Заподіяння тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам групи
  • Навмисне створення членам групи життєвих умов, які розраховані на повне або часткове фізичне знищення групи
  • Дії, спрямовані на унеможливлення народження дітей в середовищі групи
  • Насильницька передача дітей групи іншій групі

Хоча термін «геноцид» часто використовується, його вчинення є рідкісним явищем у порівнянні з іншими тяжкими злочинами, які не визначаються наміром знищити визначену групу, такими як злочини проти людяності та воєнні злочини (Зовнішній вебсайт) (зовнішнє посилання англійською мовою).

Походження терміну «геноцид»

Слова «геноцид» не існувало до Другої світової війни. Це спеціальний термін, введений у 1942 році польсько-єврейським юристом Рафалем Лемкіним (1900-1959) і вперше використаний у друкованому вигляді в його книзі 1944 року «Правління країн Осі в окупованій Європі». У своїй книзі Лемкін проаналізував нацистську політику систематичних переслідувань і масових вбивств під час Другої світової війни. Його аналіз включав опис знищення європейських євреїв, яке сьогодні називають Голокостом. Він утворив слово геноцид, з’єднавши грецьке слово «genos» – «раса» або «народ» і латинське «cīdere» – «вбивати». Лемкін визначив «геноцид» як «скоординований план дій, спрямованих на руйнування істотних основ життя національних груп з метою їхнього знищення».

The International Military Tribunal was a court convened jointly by the victorious Allied governments.

Міжнародний Військовий Трибунал був судом, що його спільно скликали уряди країн союзників-переможців. На фотографії - радянські, британські, американські та французькі прапори позаду суддівської лави.

Джерело:
  • National Archives and Records Administration, College Park, MD

Раннє використання терміну «геноцид» на Міжнародному військовому трибуналі

У 1945 році в Нюрнберзі, Німеччина, відбувся Міжнародний воєнний трибунал (МВТ). Під час судового розгляду 24 високопосадовцям нацистської Німеччини були звинувачені, серед іншого, у злочинах проти людяності та воєнних злочинах (Зовнішній вебсайт) (зовнішнє посилання англійською мовою), визначених Нюрнберзькою хартією. 

Слово «геноцид» використовувалося в обвинувальному акті як спосіб описати нацистські злочини Голокосту Однак на той час воно ще не було юридичним терміном.

Геноцид як міжнародний злочин

Після Голокосту, скроєного нацистами, слово «геноцид» було встановлено як юридичний термін для конкретно визначеного міжнародного злочину. 

9 грудня 1948 року Організація Об’єднаних Націй схвалила письмову угоду, відому як Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Прийняття цієї конвенції відбулося значною мірою завдяки невтомним зусиллям Рафала Лемкіна. До кінця 1950-х років її підписали понад 65 держав-членів ООН. Станом на квітень 2022 року Конвенцію ратифікували 153 держави (тобто вони погодилися дотримуватися її положень). 

Конвенція визнала геноцид міжнародним злочином. Зобов'язання запобігати геноциду та карати за нього є обов'язковим для всіх держав, навіть тих, які не ратифікували конвенцію. Запобігання геноциду та покарання за нього залишаються постійними викликами, з якими продовжують стикатися держави, інституції та окремі особи.

 

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Глосарій