تاریخ شفاهی

لئیف دوند از فرار خانواده‌اش از دانمارک به سوئد می‌گوید

آلمانی ها در آوریل 1940 دانمارک را اشغال کردند، اما دولت دانمارک همچنان پابرجا و قادر به حمایت از یهودیان دانمارک بود. در اوت 1943، دولت پس از امتناع از پذیرش خواسته های آلمان، استعفا داد. پلیس آلمان در اوایل ماه اکتبر شروع به دستگیری یهودیان کرد. لئیف و خانواده اش تصمیم به فرار گرفتند و با یک قایق ماهیگیری به صورت قاچاقی به مکانی امن در سوئد برده شدند. در سوئد، لئیف به مدرسه رفت و والدین او در یک کارخانه تولید پوشاک مشغول به کار شدند. این خانواده پس از پایان جنگ به دانمارک بازگشتند.

نسخه كامل

به ما گفتند که نمی توانیم هیچ چمدانی با خود بیاوریم. و گفتند باید هر چقدر که می توانیم لباس گرم بپوشیم؛ ما به خانه چند نفر از دوستان والدینم ... دوستان مسیحی والدینم رفتیم و شب را در آنجا گذراندیم. به ما گفتند فقط یک شب آنجا می مانیم، که همین طور هم شد. صبح روز بعد ما...یعنی همه اعضای خانواده به ایستگاه راه آهن رفتیم، و با قطار عازم جنوب دانمارک شدیم. من به یاد می آورم که در طول فرار به سوئد، مرتب به ما می گفتند: "سعی کنید توجه دیگران را به خود جلب نکنید." این موضوع خیلی مهم بود. [مصاحبه کننده می پرسد: "چه احساسی داشتی؟] خوب باید بگویم که می فهمیدم موضوع خیلی جدی است، اما این احساس را هم داشتم که نوعی ماجراجویی هم هست. گمان نمی کنم بتوان از یک بچه شش ساله بیشتر از این انتظار داشت. مسلماً در این موضوع رگه ای از ماجراجویی وجود داشت.


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.