German police guard a group of Roma (Gypsies) who have been rounded up for deportation to Poland.

A német rendőrség szerepe

A zsidók és más csoportok üldözése nem Hitler és más náci fanatikusok intézkedéseinek eredménye. A náci vezetőknek szükségük volt a különböző területeken dolgozó szakemberek aktív segítségére és együttműködésére, akik sok esetben nem voltak meggyőződéses nácik. A német rendőrök meghatározó szerepet játszottak a náci hatalom megszilárdításában, valamint a zsidók és más csoportok üldözésében és tömeges meggyilkolásában.

A legfontosabb tények

  • 1

    Adolf Hitler 1933-as hatalomra kerülése előtt minden német tartománynak saját rendőrsége volt.

  • 2

    1936-ban az SS-vezetője, Heinrich Himmler irányításával Németország-szerte központosították a rendőri erőket, melyeket aztán az állam a faji, politikai, társadalmi csoportok üldözésének eszközeként használt.

  • 3

    A második világháború során a német megszálló erők részeként a rendőrség is számos bűncselekményt követett el országhatáron belül és kívül egyaránt.

Az 1933-as náci hatalomátvétel előtt Németországban nem volt országos szintű rendőrség. A weimari köztársaság (1918–1933) idején minden német tartománynak saját rendőrsége volt. Egyenruhás osztagok, politikai rendőrség és nyomozók tartoztak a kötelékébe. Bár a weimari köztársaság különböző tartományaiban és régióiban a rendőröknek hasonló feladataik és felelősségi köreik voltak, a helyi közegre és a munkakörükre jellemző feladatokat is végeztek. Berlinben egyenruhás rendőrnek lenni például egészen mást jelentett, mint vidéken.

A rendőrök nácizmushoz való hozzáállása az 1920-as és korai '30-as évek eseményeinek hatására jelentősen változott. A nácik ebben az időszakban politikai erőszakkal akarták aláásni a kormány stabilitását. Célpontjaik azok voltak, akiket ellenségnek tekintettek, különösen a kommunisták és a zsidók. A randalírozó és erőszakoskodó nácik szándékosan megzavarták a közrendet. Verekedést szítottak az ugyancsak rendbontó kommunistákkal és más politikai ellenfelekkel, megtámadták a zsidó járókelőket, megrongálták a zsidó tulajdonban lévőnek tartott üzleteket, és néha a rendőrséggel is összecsaptak. A német rendőri erők nehezen tudtak reagálni erre a politikai zavargásra. Egyensúlyt kellett teremteniük saját politikai irányultságuk, a weimari köztársaság által hirdetett szabadságjogok (beleértve a szólásszabadságot és a gyülekezési szabadságot) és a közrend őrzőiként betöltött szerepük között.

Egyes náci ígéretek vonzóak voltak a német rendőrök számára. Sok német, köztük néhány rendőr, nem kedvelte a parlamentáris demokráciát és a weimari köztársaságot. Egyesek a tekintélyelvűséghez való visszatérést tartották kívánatosnak, ami a rendőri hatalom kiterjesztését, egy erős központosított államot és a többpárti politika megszűnését jelentette. A náci párt épp ezt ígérte, sőt, még tovább is ment ennél. Miközben szándékosan erőszakot és káoszt szítottak, azt hirdették, hogy rendet és fegyelmet fognak teremteni a német utcákon.

Miután Adolf Hitlert 1933. január 30-án kinevezték kancellárrá, a nácik igyekeztek átvenni az ellenőrzést Németország különböző rendőri szervei felett. Végül ez sikerült is nekik. 1936-ban Hitler az SS vezetőjét, Heinrich Himmlert nevezte ki német rendőrség vezetőjévé (Chef der deutschen Polizei), aki központosította a rendőrséget. Himmler azt tűzte ki célul, hogy az SS-t és a rendőrséget egyetlen, különböző részlegekből álló intézménybe olvassza be. Az új törvények és rendeletek lehetővé tették a rendőrség számára, hogy büntetlenül letartóztassák, bebörtönözzék és megkínozzák az ellenségnek tekintett embereket. 1933-ban a rendőrség ezeket az új hatásköröket elsősorban a politikai ellenfelek, különösen a szociáldemokraták és a kommunisták ellen használta fel. Később a rendőrség a bűnözéssel és a politikai ellenzékkel szemben egy új, a náci ideológiával átitatott megközelítést alkalmazott. Akár megelőző jelleggel is letartóztathatták és koncentrációs táborokba zárathatták a potenciális ellenségeket és bűnözőket, a bíróság felügyelete nélkül.

A rend fenntartásán, a politikai ellenfelek letartóztatásán és a bűncselekmények felderítésén túl a rendőrség a faji üldözés eszközévé is vált. A Gestapo nyomozást végzett a „fajgyalázás” és a zsidóellenes törvények megsértésének eseteiben. Az 1930-as években a rendfenntartási rendőrség (Ordnungspolizei) gyakran szemet hunyt a náci erőszak és vandalizmus felett, különösen, ha az a kormány vagy a párt által támogatott akció volt. Ilyen volt például a Kristályéjszaka.

SS and Police Leader Juergen Stroop interrogates two Jews arrested during the Warsaw ghetto uprising.

Jürgen Stroop, az SS és a rendőrség vezetője két zsidót hallgat ki, akiket a varsói gettólázadás során tartóztattak le. Lengyelország, 1943. április 19.–május 16.

Forrás:
  • National Archives and Records Administration, College Park, MD

A második világháború idején a német rendőrség egyre szélsőségesebb akciókban vett részt. Bevetettek német rendőri egységeket a katonaság mellett – feladatuk jellemzően a megszállt területeken a frontvonalak mögötti biztonság fenntartása volt. A német rendőri erők számos bűncselekményt követtek el belföldön és külföldön egyaránt. Rendőrök őrizték a zsidókat és romákat a deportálások során, letartóztatták és megkínozták a politikai és faji „ellenségeket”, és keményen megbüntettek minden náciellenes megmozdulást. A rendőri egységek – köztük az Einsatzgruppék és az Ordnungspolizei zászlóaljai – gettókat őriztek, előmozdították a deportálásokat, üldözték Németország ellenségeit, leverték az ellenállási mozgalmakat, és tömeges kivégzéseket hajtottak végre sortűz által zsidók és más csoportok ellen.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár