Ossi Stojka

Ossi Stojka

Data urodzenia: 1936

Austria

Ossi był najmłodszym z sześciorga dzieci w katolickiej rodzinie Romów („Cyganów”), którzy mieszkali w ruchomym wozie. Ich tabor spędzał zimy w Wiedniu, stolicy Austrii, a lata – na austriackiej wsi. Stojkowie należeli do romskiej grupy etnicznej zwanej Lowarami i utrzymywali się z wędrownego handlu końmi. Przodkowie Ossiego mieszkali w Austrii od ponad 200 lat.

1933-39: Ossi miał dwa lata, kiedy w marcu 1938 r. Niemcy zaanektowali Austrię. Kiedy wmaszerowali, Stojkowie zimowali w swoim wozie w wiedeńskim obozowisku. Niemcy zakazali Romom przemieszczania się. Stojkowie musieli przerobić wóz na drewniany dom i przyzwyczaić się do przebywania w jednym miejscu.

1940-44: Romowie musieli zarejestrować się jako przedstawiciele innej „rasy.” Kiedy Ossi miał pięć lat, Niemcy zabrali jego ojca, a następnie jego siostrę, Kathi. W końcu Ossi i reszta rodziny zostali deportowani do nazistowskiego obozu dla Romów w Birkenau. Jedzenia było tam bardzo mało – głównie rzepa. Mały Ossi zachorował na tyfus. Zabrano go do baraku dla chorych. Więźniowie często nazywali izbę chorych „przedsionkiem krematorium.”

Ossi nie otrzymał w izbie chorych żadnego leczenia. Zmarł na tyfus i z powodu niedożywienia. Miał siedem lat.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.