Robert Oelbermann

Robert Oelbermann

Data urodzenia: 24 kwietnia 1896

Bonn, Niemcy

W 1919 r. Robert i jego brat Karl założyli w okolicy Kolonii grupę młodzieżową Nerother Bund. Tak jak inne niemieckie grupy harcerskie, miała ona na celu ułatwić młodzieży kontakt z naturą poprzez biwakowanie i górskie wędrówki. Te intensywne przyjaźnie między dorastającymi chłopcami przekształcały się czasem w związki homoseksualne, które Nerother Bund akceptował, tak jak robiło wiele innych ówczesnych niemieckich grup młodzieżowych.

1933-39: Wkrótce po przejęciu władzy w 1933 r. naziści rozwiązali wszystkie niezależne grupy młodzieżowe i zalecili ich członkom dołączyć do organizacji Hitlerjugend. Robert odmówił i potajemnie utrzymywał kontakt z Nerother Bund. W 1936 r. został skazany na mocy paragrafu 175 kodeksu karnego, który naziści zmienili według swojego uznania; paragraf ten zakazywał homoseksualizmu. Robert trafił do więzienia wraz z trzynastoma kolegami z Nerother Bund.

1940-41: Robert był jednym z ponad 50 000 mężczyzn skazanych na mocy paragrafu 175 za rządów nazistów. W 1941 r. znajdował się już w obozie koncentracyjnym w Dachau. Jak wielu ludzi skazanych na mocy paragrafu 175, musiał nosić oznaczenie w kształcie różowego trójkąta. Więźniów tych często trzymano w osobnych barakach i traktowano szczególnie brutalnie; spotykał ich też ostracyzm ze strony innych grup więźniów.

Robert zginął w Dachau w 1941 r., w wieku 44 lat. Szczegóły jego śmierci nie są znane.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.