Film

Amerika Birleşik Devletleri'nden Kristal Gece kınaması

9 Kasım 1938'de Naziler, Yahudilere karşı ulusal çapta bir pogrom (katliam) düzenledi. “Kristal Gece” (Kırık Camlar Gecesi) olarak bilinen pogrom sırasında Storm Troopers (SA) Yahudilere ait binlerce iş yerini ve yüzlerce sinagogu yerle bir etti. Bu süre zarfında yaklaşık 100 Yahudi hayatını kaybetti. Bu sahne, New York'taki bir protesto mitinginden alınmıştır. Haham Stephen S. Wise, Amerikalı Yahudi toplumunun öfkesini dile getirdi. Amerika Birleşik Devletleri'nin resmî protestosunun bir parçası olarak, Franklin D. Roosevelt, Almanya'daki Amerikan büyükelçisini geri çağırdı.

Deşifre Edilmiş Metin

Amerikan halkı, Nazi pogromuna karşı dünya çapında bir protestoya önderlik etti. Ülkenin her yerinde Hitler karşıtı gösteriler düzenlendi. Böylesi demokratik bir ulustaki Yahudi protestosunu Haham Başı Wise dile getirdi: “Amerikalı Yahudiler, Amerikan toplumundaki bütün diğer ırkî ve dinî gruplarla birlikte, ülke içinde ve dışında sahip olduğu eşit hakların koruyuculuğunu yapma konusunda kararlıdır”. Washington insanlarla bir araya geldi. Hitler'in pogromunu öğrendikten sonra kabinesine toplayan Başkan Roosevelt, karşılıksız bir adım attı. Almanya'daki Amerikan büyükelçisini geri çağırdı. Yani Amerika Birleşik Devletleri elçiliğinden zulmün bütün kanıtları Elçi Hugh Wilson'dan tarafından başkana iletiliyordu. Hitler bu duruma Washington'daki bakanını geri çağırarak karşılık verdi.


Etiketler


  • Grinberg Archives

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.