Bella Jakubowicz

Bella Jakubowicz

Doğum: 18 Eylül 1926

Sosnowiec, Polonya

Bella, Polonya Silesia’sında yer alan Sosnowiec adındaki küçük şehirde yaşayan Yahudi bir ailenin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babasının bir triko fabrikası vardı. Bella, 1938 yılında, 12 yaşındayken özel bir ortaokula başladı.

1933–39: Ailem 1939 Ağustos’unun sonlarında seyahatten döndüğünde savaş söylentileri ortaya çıkmıştı. Annem yiyecek depolamaya çalışıyordu ama dükkânlarda hiç gıda maddesi kalmamıştı. Almanlar 4 Eylül günü Sosnowiec’i ele geçirdi. İki hafta sonra şehirdeki bütün Yahudi erkekleri gözaltına aldılar. Babam o zaman 39 yaşındaydı. Bir hafta kadar sonra geri döndü. Neler olduğuna dair hiç konuşmadı ama döndüğünde kestane rengi saçları bembeyaz olmuştu.

1940–44: Ağustos 1942’de tüm Yahudilere Sosnowiec stadyumuna gitmeleri emredildi. Babam, seferberlik için önemli olan bir triko fabrikasında çalıştığı için onu götürmediler. Ama ailesi götürüldü. Bütün gün stadyumda bekledikten sonra Almanlar, bizi yakındaki bir binaya götürdü. Babam, kaçmamıza yardım etmesi için bir yedek ere para verdi. O gece adam bizi buldu ve çatıya götürdü. Oradan yandaki binaya çıkıp bacadan aşağı indik. Ertesi gün tek tek, korku içinde, gizlice evimize geri döndük.

Bella 1943 yılında Almanya’daki bir çalışma kampına (Graeben), daha sonra 1944 yılında Bergen–Belsen toplama kampına sürüldü. Nisan 1945’te Bergen–Belsen’den kurtarıldı ve 1946 yılında Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.