بلا یاکوبویچ  Bella Jakubowicz

بلا یاکوبویچ Bella Jakubowicz

تاریخ تولد: ۱۸ سپتامبر ۱۹۲۶

سُسنُویک, لهستان

بلا فرزند بزرگ خانواده‌ای یهودی با چهار فرزند بود که در شهر کوچک سوسنویک در سیلسیای لهستان زندگی می کردند. پدرش صاحب يك كارخانه بافندگی موفق بود. وی در سال ۱۹۳۹، وقتی ۱۲ سال داشت، در یک مدرسه راهنمایی خصوصی مشغول به تحصیل شد.

۱۹۳۳-۳۹: در اواخر اوت ۱۹۳۹، زمانی‌که خانواده‌ی ما از تعطیلات بازگشت، شایعاتی درباره شروع جنگ وجود داشت. مادرم سعی داشت مواد غذایی ذخیره کند اما فروشگاه‌ها دیگر کالایی برای فروش نداشتند. آلمان سوسنویک را در ۴ سپتامبر تصرف کرد. دو هفته بعد، آنها همه مردان یهودی شهر را توقیف کردند. آن زمان پدر من ۳۹ سال داشت. او حدود یک هفته بعد بازگشت . او هیچ گاه درباره اتفاقی که افتاده بود صحبت نکرد اما وقتی بازگشت موهای بور وی سفید شده بود.

۱۹۴۰-۴۴: در اوت ۱۹۴۲، از یهودیان خواستند که به ورزشگاه سوسونویک نام خود را گزارش دهند. از آنجا که پدر من در کارخانه بافندگی کار می کرد که وجودش در جنگ حائز اهمیت بود، از این کار معاف شد اما خانواده اش خیر. بعد از اینکه همه‌ی روز را در ورزشگاه منتظر ایستادیم، آلمانی ها ما را به ساختمانی در نزدیکی آنجا بردند. پدر به یک سرباز پول داد تا به ما کمک کند فرار کنیم. آن شب، آن مرد ما را پیدا کرد و ما را به پشت بام هدایت کرد و از آنجا به ساختمان بعدی رفته و از لوله بخاری پایین آمدیم. روز بعد، با ترس زیاد یکی یکی به طور مخفیانه به منزل خود بازگشتیم.

در سال ۱۹۴۳، بلا به یک اردوگاه کار [گریبن] در آلمان و سپس در سال ۱۹۴۴ به اردوگاه کار اجباری برگن بلزن تبعید شد. او در آوریل سال ۱۹۴۵ [از برگن بلزن] آزاد و در سال ۱۹۴۶ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.