Berthold Mewes

Berthold Mewes

Doğum: 19 Ağustos 1930

Paderborn, Almanya

Berthold tek çocuktu. Çoğunluğu Katolik olan Batı Almanya’nın Paderborn şehrinde büyüdü. Paderborn, Yehova Şahitleri’nden bir cemaatin misyonerlik yaptığı Bad Lippspringe yakınlarındaydı. 1933’ten itibaren Naziler Yehova Şahitleri’ne ait faaliyetleri yasaklamaya girişti.

1933–39: Ben dört yaşındayken annem ve babam Yehova Şahitleri’ne katıldı ve ben de onlarla birlikte gizli İncil toplantılarına gitmeye başladım. 1936’da devlet okuluna başladım. Annem 1939’da tutuklanarak Ravensbrück toplama kampına gönderildi. Dokuz yaşındayken, babam beni amcamla oturmam için Berlin’e gönderdi. Ancak üç ay sonra babam beni yetkililere vermek zorunda kaldı. Daha sonra askerlik hizmeti vermeyi reddettiği için babam hapse atıldı.

1940–44: Almanlar beni küçük bir çiftliği olan çocuksuz bir çifte verdi. Sabahları okula gidiyor, okuldan sonra da çiftlikte çalışıyordum. Altı ayda bir ya anneme ya da babama mektup yazabiliyordum. Ancak 1943’te anneme ve babama başka mektup yazmam yasaklandı. Yalnızca hâlâ hayatta olduklarını ümit edebiliyor ve dua edebiliyordum. Başka Yehova Şahitleri’yle herhangi bir iletişimim olmamasına karşın, Yehova’ya olan inancım ve İncil’in öğretileri, yalnızlığımı ve belirsizliğin verdiği duyguları alt etmeme yardımcı oldu.

Berthold 1945’te, 15 yaşındayken ailesiyle tekrar bir araya geldi ve aile Yehova Şahitleri olarak yaşamına devam etti. Berthold daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.