Dorianne Kurz

Dorianne Kurz

Doğum: 1936

Viyana, Avusturya

1932 yılında iktidara gelen Avusturya Şansölyesi Engelbert Dollfuss yönetimi altındaki Yahudiler, özgürlerdi ve diğer insanlarla eşitlerdi. Bu nedenle Doriane'ın Polonyalı anne babası Viyana'ya yerleşti. Babası, burada ailenin giderek büyüyen çok uluslu şirketinde optik çerçeve işlerinin başındaydı.

1933–39: 1938'de Almanların Avusturya'yı topraklarına katmalarından iki yıl önce doğdum. Bu olaydan sonra ailem Hollanda'ya kaçtı. Avusturya Yahudilerinden farklı olarak, güneye doğru, Belçika sınırındaki Maastricht'e gittik. Kurz Kardeşler'in sahip olduğu optik çerçeve işletmelerinin Hollanda'daki şubesi buradaydı. Oradaki anaokuluna gittim.

1940–45: 1940'ta Amsterdam'a taşındık fakat kısa bir süre sonra şehir Alman hakimiyeti altına girdi. Babam önceden Auschwitz'e gönderilmişti. Kardeşim Freddie, annem ve ben, 1944'te Bergen-Belsen'deki kampa gönderildik. Yetişkinler zorla çalıştırılırken Freddie'yle ben barakalarda kalıyorduk. Her sabah, esirlerin cansız bedenleri taşıyan yük arabasını çekmelerini izleyerek güne başlıyorduk. Günün geri kalanını yemekten bahsederek, ekmek tayınımızı daha fazla yetecek şekilde bölerek ve saçımızdaki bitleri ayıklayarak geçiyordu.

Doriane, 1945 yılı Haziran ayında sığır vagonları üzerinde tahliye edilen ve daha sonra Sovyet birlikleri tarafından serbest bırakılan esirlerden biriydi. Bir yıl sonra Birleşik Devletler’e yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.