دوریان کورتس  Dorianne Kurz

دوریان کورتس Dorianne Kurz

تاریخ تولد: 1936

وين, اتريش

یهودیان اتریش تحت حکومت صدر اعظم، انگلبرت دولفوس که در سال ۱۹۳۲ به قدرت رسید، از آزادی و برابری نسبی بهره مند بودند. به همین دلیل والدین دوریان که در لهستان به دنیا آمده بودند در وین اقامت گزیدند. پدرش در آنجا شعبه‌‌ای از کسب پررونق چندملیتی خانواگی‌شان در زمینه‌ی قاب عینک را اداره می کرد.

۱۹۳۳-۳۹: من درست دو سال قبل از اینکه آلمان، اتریش را در سال ۱۹۳۸ به خاک خود اضافه کند، به دنیا آمدم. خانواده‌ام در مدت کوتاهی بعد از این الحاق به هلند فرار کردند. برخلاف اغلب یهودیان اتریشی، ما به جنوب مایستریخت Maastricht واقع در مرز بلژیک رفتیم. مایستریخت محل یکی از شعبات هلندی فروش قاب‌های عینک برادران کورتس بود. من در آنجا به مهد کودک رفتم.

۱۹۴۰-۴۵: در سال ۱۹۴۰ ما به آمستردام نقل مکان کردیم اما در مدت کوتاهی، شهر تحت اشغال آلمان درآمد. در سال ۱۹۴۴، پدرم به آشویتس تبعید شد و من و مادر و برادرم فردی، سر از برگن-بلزن در آوردیم. مواقعی که افراد بزرگسال برای کار می رفتند من و فردی در سربازخانه می‌ماندیم. ما روز را با نگاه کردن به گاری‌هایی که هر روز صبح برای جمع کردن اجساد می‌آمدند شروع می کردیم. بقیه روز را با صحبت کردن در مورد غذا، تیکه تیکه کردن سهمیه‌ی نانمان برای اینکه مدت بیشتری بمانند و گرفتن شپش موهایمان می گذراندیم.

در ژوئن ۱۹۴۵ دوریان یکی از زندانی‌هایی بود که توسط قطارهای باری از اردوگاه خارج شدند و سپس توسط ارتش شوروی آزاد گشتند. او یک سال بعد به ایالات متحده رفت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.