Feiga Kisielnicki

Feiga Kisielnicki

Doğum: 1888

Kaluszyn, Polonya

Feiga, eşi Welwel ve üç çocuğuyla birlikte, Varşova'nın 35 mil (56 km.) doğusundaki, küçük Yahudi kasabası Kaluszyn'de yaşıyordu. Kisielnicki dindar bir aileydi ve evde Yidce konuşuluyordu. Feiga ev hanımıydı ve eşi iş nedeniyle sık sık at sırtında ya da trenle Varşova'ya giden bir tüccardı.

1933-39: Almanya kısa süre önce Polonya'yı işgal etmişti ve Alman Kuvvetler’le Polonyalılar birbirleriyle burada Kaluszyn'de savaştı. Kasabadaki evlerin yarısı, bizimki de dahil olmak üzere bombalar nedeniyle yerle bir oldu. Biz de kasabanın dışında Welwel'in kuzeni Mojsze'nin yaşadığı mahalleye taşındık. Alman birlikleri artık Kaluszyn'deydi ve Naziler diğer kasabalardan gelen Yahudileri buraya “yeniden yerleştiriyordu”. Aileler üst üste yaşamak zorundaydı.

1940–1944: Kaluszyn'deki koşullar iyice kötüleşiyordu. Nazilerin mühürlediği bu gettoda insanlar açlıktan hayatlarını kaybediyordu. Kalabalık evlerimizi tifo virüsü taşıyan ölümcül bitlerden korumak zordu ve 21 yaşındaki oğlum Israel Yitzac’ın ateşi çıkmıştı bile. Onun için endişeleniyordum. Zaten açlık nedeniyle zayıf düşmüştü ve çok az ilacımız vardı. Elimden geldiğince iyi baktım ona.

Feiga'nın oğlu tifüsten öldü. 1942'nin sonunda Naziler gettodaki kişilerin çoğunu Treblinla ölüm kampına göndererek Kaluszyn'i tasfiye etti. Elli dört yaşındaki Feiga öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.