فيگا کیسیلنیچکی Feiga Kisielnicki

فيگا کیسیلنیچکی Feiga Kisielnicki

تاریخ تولد: 1888

Unknown

فیگا با شوهرش، ولول و سه فرزندشان در شهر کوچک کالوشین (Kaluszyn) زندگی می‌کردند. این شهر در ۳۵ مایلی شرق ورشو قرار داشت و اکثر ساکنین آن یهودی بودند. خانواده کیسیلنیچکی، مذهبی بودند و در خانه به زبان عبری صحبت میکردند. فیگا خانه‌دار و همسرش تاجر بود و اغلب برای کار با اسب و گاری به ورشو مسافرت می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: آلمان اخیراً به لهستان حمله کرده و چند روز پیش نیروهای آلمانی درست همین جا در کالوشین با ارتش لهستان جنگیدند. نیمی از شهر، از جمله خانه‌ی ما بمباران و با خاک یکسان شد. به همین دلیل ما به محله‌ی پسر عموی ولول، مويشه در حومه شهر نقل مکان کردیم. سربازان آلمانی اكنون در کالوشین هستند و نازی‌ها مشغول "اسکان دادن" صدها یهودی می‌باشند که از شهرهای دیگر آمده‌اند. خانواده‌ها مجبورند در اتاق های مشترک با هم زندگی کنند.

۱۹۴۰-۴۴: شرایط زندگی در کالوشین رو به وخامت است. اینجا در محله‌ی یهودی نشین که نازی‌ها اخیراً راه‌های ورود و خروج آن را مسدود كرده‌اند، مردم از گرسنگی جان می‌دهند. تميز نگهداشتن این خانه‌های پر ازدحام از شپش‌هايی كه ناقل تیفوس کشنده هستند بسيار مشکل است و پسر ۲۱ ساله‌ی من، ايسرائل ایتساک، دچار تب شده و من برای او نگرانم. او از گرسنگی ضعیف شده و دارو هم کمیاب است. من تا آنجا که بتوانم از او پرستاری می‌کنم.

پسر فیگا در اثر بیماری تیفوس جان سپرد. در اواخر سال ۱۹۴۲، نازی‌ها شهر كالوشین را تخریب كرده و اکثر جمعیت ساکن در محله‌ی یهودی‌نشین را به اردوگاه مرگ تربلینکا فرستادند. فیگا در سن پنجاه و چهار سالگی جان خود را از دست داد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.