Ilija Lemajiþ

Ilija Lemajiþ

Doğum: 1897

Svrackovo Selo, Yugoslavya

Ilija, Yugoslavya’nın Hırvat topraklarındaki bir köyünde dünyaya geldi. Anne babası ve iki erkek kardeşi gibi Ilija da, Sırp Ortodoks inancına göre vaftiz edildi. Lemajic ailesi, Hırvatistan’ın—çoğunluğunu Sırp yerleşimcilerin oluşturduğu—bölümünde yaşıyordu. Ilıja ilkokulu bitirdikten sonra ailesi, Dubovac köyüne taşındı. 30 yaşına gelince oradan bir kızla evlenip Novska’ya taşındı ve orada iş kurdu.

1933–39: Mükemmel bir karım ve iki güzel kızım vardı. Hırvatistan’ın Novska köyünde Yugoslav devleti adına vergi tahsildarı olarak görev yapıyordum. Hırvat köyündeki Sırplar, genelde Roma Katolik olduğundan bir Sırp kilisesine gitmek istediğimiz zaman yolculuk yapmamız gerekiyordu. Yugoslavya Kralı Alexander, 1934 yılında öldürüldü. O bir Sırp’tı ve Hırvatların çoğu, Sırp evlerinin camlarını taşlayarak ölümünü kutladı.

1940–44: Almanlar Yugoslavya’yı işgal edince Hırvatistan’da Hırvat faşistleri (Ustase) iktidara geldi. Yeni hükümet, bana işimi kaybetmek istemiyorsam Roma Katolik inancıma geçmek zorunda olduğumu bildirdi. Bunu reddettim ve 1941 yılında işten çıkarıldım. Okucani kasabası yakınlarında yaşayan ailemin yanına taşındım ve orada bir iş buldum. Ama Okucani’de bir kez Almanlar ve bir kez de Hırvat faşistleri tarafından tutuklandım. Her ikisinde de serbest bırakıldım. Daha sonra Hırvat faşistleri tarafından bir kez daha tutuklandım. Suçum, Sırp olmaktı.

Hırvat faşistleri, Ilija’yı Eylül 1944’te Okucani yakınlarında öldürdü. 47 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.