Johann (Hansi) Stojka

Johann (Hansi) Stojka

Doğum: 1929

Avusturya

Ailesi ve arkadaşları arasında Hansi olarak bilinen Johann, altı çocuklu Roma Katolik Çingenesi bir ailenin üçüncü çocuğuydu. Ailenin vagonu, kışları Avusturya'nın başkenti Viyana'da yazları ise Avusturya kırsalında geçiren bir konvoyla beraber seyahat ediyordu. Stokja ailesi, geçimlerini gezgin at tüccarları olarak sağlayan Çingenelerin Lowara Roma kabilesine mensuptu.

1933–39: Büyürken özgürce yaşamaya, seyahat etmeye ve sıkı çalışmaya alışmıştım. Almanya, Mart 1938'de Avusturya'yı ilhak ettiğinde kışı geçirmek üzere Viyana'daki kamp yerine gelmiştik. Almanlar hiçbir yere gitmememizi emretti. Ailem vagonumuzu ahşap bir eve dönüştürmek zorunda kaldı. Babam ve ablam da bir fabrikada çalışmaya başladılar. Okula başladım. Ancak ailemiz yıl boyunca bir yerden başka bir yere gitmeye alışıktı.

1940–44: 1943’te ailem Çingenelerin tutulduğu Birkenau Nazi kampına sürgün edilmişti. Bir gün annem kan zehirlenmesi nedeniyle beni revire götürdü. Çok korkuyordu çünkü mahkumların revirin "bacasından" da çıkabildiğini duymuştu. Ama ertesi gün eve döndüğümde rüyamda beyazlar içinde güzel bir kadının beni sıcacık kucaklayışıyla iyileştirdiğini gördüğümü anneme anlatınca önce gökyüzüne sonra bacası tüten krematoryuma bakarak şükür içinde dua etti. Çünkü revir bir ölüm mekânıydı. Şifa bulunan bir yer değildi.

Hansi daha sonra zorunlu olarak çalıştırıldığı Buchenwald ve Flossenbürg toplama kamplarına gönderildi. 24 Nisan 1945'te Roetz yakınlarında özgürlüğüne kavuştu. Savaş sona erince Viyana’ya döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.