Kalman Kernweiss

Kalman Kernweiss

Doğum: 1920

Kupno, Polonya

Kalman, Orta Polonya’nın güneyinde küçük bir köyde yaşayan, fakir, dindar bir Yahudi anne babanın on çocuğundan en büyüğüydü. Babası köylülerden tavuk, yumurta ve sebze alıp birkaç kilometre uzaktaki Kolbuszowa pazarında satarak aileyi geçindiriyordu. Kalman sabahları devlet okuluna, öğleden sonra ise din okuluna gitmek için her gün Kolbuszowa’ya yürüyordu.

1933–39: 1933’te Kalman, öğrenim görmek üzere Lublin’deki meşhur bir hahamlık enstitüsüne kabul edildi. Vakit bulduğunda eski bir dilbilgisi kitabından kendi kendine İngilizce öğreniyordu. İngilizce onda tutku hâline gelmişti. İnsanların kendisini Kalman yerine "Charlie" diye çağırmasını istiyordu. Bütün düşüncelerini Amerika’ya göç etmeye odaklamıştı ve Eleanor Roosevelt’e bir mektup yazarak bu isteğini dile getirdi. Roosevelt ona teşvik edici bir yanıt verdi. Kalman şans getirmesi için mektubu yanında taşıyordu.

1940–44: Kalman, Almanlar için yol yapımında köle işçi olarak çalıştırıldığı Glogow çalışma kampından 16 kişiyle birlikte kaçtı. Kupno’ya döndü. Burada bir ahırda saklanıyor ve köyde tanıdığı bir köylüden yiyecek almak için her hafta dışarı çıkma cesaretini gösteriyordu. Bir gece, Kolbuszowa çalışma kampından kaçıp ormanda saklanan iki Yahudi arkadaşı onu ziyarete geldi. Kalman onlara katılmaya karar verdi. Ormanda saklanarak birkaç ay geçirdi. Bu arada yiyecek almak için düzenli olarak köyüne gidiyordu.

Kupno’ya bir gidişinde, Kalman eski komşuları olan bazı Polonyalılar tarafından pusuya düşürüldü. Ormandaki arkadaşlarından biri onu göğsünde bir yaba ile buldu. Kalman ertesi gün öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.