Karl Stojka

Karl Stojka

Doğum: 20 Nisan 1931

Wampersdorf, Avusturya

Karl, Doğu Avusturya'daki Wampersdorf köyünde yaşayan Roma Katolik Çingenesi bir ailenin altı çocuğundan dördüncüsüydü. Stokja ailesi geçimlerini gezgin at tüccarları olarak sağlayan Çingenelerin Lowara Roma kabilesine mensuptu. Ailenin yolculuk etmesine uygun bir vagonda kalıyor, kışları da Avusturya'nın başkenti Viyana'da geçiriyorlardı. Karl'ın ataları 200 yıldan fazla bir süredir Avusturya'da yaşamıştı.

1933–1939: Büyürken özgürlük, yolculuk ve sıkı çalışmaya alıştım. Mart 1938'de Almanlar Avusturya'yı tam da yedinci yaş günümden önce topraklarına kattığında, vagonumuz kış olduğu için Viyana kamp alanında park edilmiş vaziyetteydi. Almanlar bize birbirimizden ayrılmama emri verdi. Ailem vagonumuzu ahşap bir ev hâline getirdiyse de, ben etrafımda kalıcı duvarlar olmasına bir türlü alışamadım. Babam ve en büyük ablam fabrikada çalışmaya başladı, ben de okula başladım.

1940–1944: 1943'e kadar, ailem binlerce Çingene'nin kaldığı Birkenau Nazi kampına sürgün edilmişti. Şimdi etrafımızda elektrikli teller vardı. Ağustos 1944'e kadar yalnızca 2.000 Çingene sağ kalabildi. Aramızdan 918 kişi ise zorunlu çalıştırılmak üzere Buchenwald'a götürüldü. Almanlar 200 kişinin çalışamaya elverişli olmadığına karar verdi ve bizi tekrar Birkenau'ya sevk etti. Beni de Birkenau'ya götürürler diye düşünmüştüm. Onlarsa benim çok genç olduğum kanaatine vardı. Ağabeyim ve dayım, 14 yaşında ve cüce olduğumu söylediler. Kalmak zorundaydım. Bizim dışımızda kalan çalışamaz durumdaki kişiler gaz odasında öldürülmek üzere geri gönderildi.

Karl daha sonra Flossenbürg toplama kampına götürüldü. 24 Nisan'da Amerikalı askerler tarafından Almanya, Roetz yakınlarında serbest bırakıldı. Savaştan sonra Viyana'ya döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.