Leif Donde

Leif Donde

Doğum: 30 Mayıs 1937

Kopenhag, Danimarka

Leif, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi ve babası oradaki Yahudi cemaatinde etkin kişilerdi ve babasının küçük bir konfeksiyon fabrikası vardı. Danimarka’nın 6.000 kişilik Yahudi nüfusunun çoğu savaştan önce Kopenhag’da yaşıyordu. Çok olmamasına karşın şehrin Yahudi nüfusu pek çok Yahudi kuruluşunu destekliyor, çoğunlukla Avrupa’nın her yerinden Yahudi mültecilere yardım ediyordu.

1933–39: Kopenhag’da bir kız okulunun yanında bulunan bir Yahudi anaokuluna gidiyordum. Okulumu sevmiyordum. Çünkü öğlen uykusu vardı. Okulda okumayı ve yazmayı öğreniyorduk. Hatta bazen de şarkılar söylüyorduk. Yahudi olsun olmasın, tüm çocuklarla oynuyordum. Benim için önemli değildi. Hepsi de benim arkadaşımdı.

1940–44: Nisan 1940’ta Almanlar Danimarka’yı işgal etti. 28 Ağustos 1943’te hükümeti ele geçirdikleri gün, annemle babam bizi Kopenhag’ın merkezinde büyük bir lunapark olan Tivoli Bahçeleri’ne götürdü. Parktan ayrıldığımız sırada Alman tankları konvoy hâlinde geçerken insanların caddede toplandığını gördük. Daha sonra babam bize şehirden ayrılmak üzere hazırlanmamızı söyledi. Annemle babam korkuyordu, ama benim için bir macera gibiydi. Kalın giysilerimizi aldık ve güneye giden bir trene bindik. Ekim’de bir balıkçı teknesiyle İsveç’e kaçırıldık.

İskandinavya’daki Alman birlikleri 4 Mayıs 1945’te teslim olduktan sonra, Leif ve ailesi Danimarka’ya geri döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.