لایف دوند  Leif Donde

لایف دوند Leif Donde

تاریخ تولد: ۳۰ مهٔ ۱۹۳۷

کپنهاگ, دانمارک

لایف در یک خانواده‌ی یهودی در کپنهاگ، پایتخت دانمارک متولد شد. پدر و مادرش هر دو در جامعه‌ی یهودیان آن شهر فعالیت داشتند. پدرش مالک یک کارخانه‌ی کوچک تولید پوشاک بود. پیش از جنگ، بخش اعظم ۶۰۰۰ یهودی دانمارک، در کپنهاگ زندگی می‌کردند. علارغم کوچکی شهر، جامعه‌ی یهودیان، بسیاری از سازمان‌های یهودی را حمایت و به پناهندگان یهودی سرتاسر اروپا کمک می‌کردند.

۱۹۳۳-۳۹: من به کودکستان یهودیان می‌رفتم .کودکستان کنار یک مدرسه‌ی دخترانه در کپنهاگ بود. مدرسه‌ام را دوست نداشتم، چون وادارم می کردند بعد از ظهرها بخوابم. در مدرسه، به ما هجی کلمات و خواندن یاد می‌دادند و برخی اوقات سرود هم می‌خواندیم. من با همه‌ی بچه‌ها بازی می کردم. بعضی از آنها یهودی بودند و برخی غیر یهودی. برای من واقعاً مهم نبود. همه آنها دوستانم بودند.

۱۹۴۰-۴۴: آلمان در سال ۱۹۴۰ دانمارک را اشغال کرد. در ۲۸ اوت ۱۹۴۳، یعنی همان روزی که آلمانی‌ها دولت را در دست گرفتند، والدینم ما را به یک پارک تفریحی بزرگی در مرکز کپنهاگ به نام "تیولی گاردنز" برده بودند. هنگام خروج از پارک، مردم را دیدیم که هنگام عبور کاروان تانک‌های آلمانی‌ها، در خیابان جمع شده‌اند. بعد از آن، پدرم به ما گفت که خود را برای ترک شهر آماده کنیم. والدینم می ترسیدند، اما برای من مثل نوعی ماجراجویی بود. ما لباس‌های گرممان را جمع کردیم و با قطار به سمت جنوب رفتیم. در ماه اکتبر، ما را به صورت قاچاقی با یک قایق ماهیگیری به سوئد بردند.

پس از تسلیم شدن سربازان آلمانی در اسکاندیناوی لایف و خانواده‌اش در ۴ مه ۱۹۴۵ به دانمارک بازگشتند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.