Magdalena Kusserow

Magdalena Kusserow

Doğum: 23 Ocak 1924

Bochum, Almanya

11 kardeşten biri olan Magdalena, Yehova Şahidi olarak yetiştirildi. 7 yaşındayken ailesi, Bad Lippspringe’nin küçük bir kasabasına taşındı. Babası emekli bir posta memuru, annesi öğretmendi. Evleri yerel Yehova Şahitleri cemaatinin merkezi olduğundan “Altın Çağ” olarak biliniyordu. Magdalena, 8 yaşında İncil’in çoğu ayetini ezbere okuyabiliyordu.

1933–39: Biz Yehova’ya sadakat gösteriyorduk ama Naziler bizi düşman olarak mimledi. 12 yaşındayken misyonerlik çalışmalarında anneme, babama ve kız kardeşime katıldım. Katolik rahipler bizi ihbar etti. Babam, evimizde İncil çalışma toplantıları tertiplediği için tutuklandı ve hatta annemi de tutukladılar. Gestapo, evimizi birçok kez aradı ama kız kardeşlerimle birlikte dinî yayınları saklamayı başardık. 1939 yılında polis, en küçük üç kardeşimi “yeniden eğitilmek” üzere Nazi yetiştirme yurtlarına götürdü.

1940–44: Nisan 1941’de tutuklandım ve 18 yaşına kadar yakındaki bir çocuk hapishanesinde tutuldum. İnancımı inkâr eden bir ifade imzalarsam eve gidebileceğim söylendi. Ama reddettim ve Ravensbrück toplama kampına sürüldüm. Eziyet dolu bir yolculuğun ardından suçlular ve fahişelerle birlikte bahçıvanlık ve SS kadınlarının çocuklarına bakma işine tayin edildim. Bir yıl içinde annem ve kız kardeşim Hildegard da Ravensbrück’e geldi. Tanrı’nın yardımıyla Yehova Şahitleri olarak tekrar birleştik.

Nisan 1945’te Ravensbrück’ten yapılan zorunlu yürüyüş sırasında Magdalena, kız kardeşi ve annesi kurtarıldı. Savaş sona erince Bad Lippspringe’ye geri döndüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.