Magdalena Kusserow

Magdalena Kusserow

Data urodzenia: 23 stycznia 1924

Bochum, Niemcy

Magdalena dorastała w Niemczech wraz z dziesięciorgiem rodzeństwa jako Świadek Jehowy. Kiedy miała siedem lat, jej rodzina przeniosła się do miasteczka o nazwie Bad Lippspringe. Jej ojciec był emerytowanym urzędnikiem pocztowym, a matka – nauczycielką. Ich dom zwano „Złotym Wiekiem,” ponieważ był on siedzibą miejscowych Świadków Jehowy. Jako ośmiolatka Magdalena potrafiła recytować już wersety biblijne z pamięci.

1933-39: Kusserowie wierzyli w Jehowę, więc naziści uznali ich za wrogów. W wieku 12 lat Magdalena dołączyła pracy misyjnej rodziców i siostry. Wówczas katoliccy księża donieśli na nich, a rodziców Magdaleny zatrzymano za prowadzenie w domu spotkań biblijnych. Gestapo wielokrotnie przeszukiwało ich dom, ale Magdalenie i jej siostrom udawało się ukryć religijne materiały informacyjne. W 1939 r. policja zabrała najmłodszą trójkę jej rodzeństwa na „reedukację” w nazistowskich rodzinach zastępczych.

1940-44: Magdalenę aresztowano w kwietniu 1941 r. Przebywała w okolicznych więzieniach dla nieletnich do ukończenia osiemnastu lat. Wówczas dowiedziała się, że może wrócić do domu, jeśli podpisze oświadczenie, w którym wyprze się wiary. Odmówiła i została wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrueck. Po straszliwej podróży z przestępcami i prostytutkami, przydzielono ją do pracy w ogrodzie i do opieki nad dziećmi kobiet z SS. W przeciągu roku, w Ravensbrueck znalazły się też matka Madgaleny i jej siostra Hildegard; z bożą pomocą Świadkowie Jehowy trzymali się tam razem.

W kwietniu 1945 r., podczas przymusowego wymarszu z Ravensbrueck, Magdalena, jej siostra i matka zostały uwolnione. Po zakończeniu wojny wróciły do Bad Lippspringe.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.