Магдалена Куссеров

Магдалена Куссеров

Народився (-лася): 23 січня 1924 р.

Бохум, Німеччина

Магдалена росла в сім’ї Свідків Єгови, у якій було 11 дітей. Коли їй виповнилося 7 років, родина переїхала у маленьке містечко Бад-Ліппшпрінге. Її тато був поштовим службовцем на пенсії, а мати – вчителькою. Їхній будинок називався «Золотий Вік», тому що він був центром місцевого зібрання Свідків Єгови. У віці восьми років Магдалена знала напам’ять багато віршів із Біблії.

1933-39: Куссерови були вірними Господові, тому для нацистів стали ворогами. У 12 років Магдалена почала займатися місіонерською діяльністю разом із батьками та сестрою. На них донесли католицькі священники. Її батька і навіть матір заарештували за проведення занять із вивчення Біблії в їхньому будинку. Гестапо неодноразово обшукувало будівлю, але Магдалені та її сестрам вдавалося ховати релігійну літературу. У 1939 році поліція забрала трьох її молодших братів і сестер на «перевиховання» у нацистські прийомні сім’ї.

1940-44: Магдалену заарештували у квітні 1941 року й утримували у довколишніх колоніях для неповнолітніх, доки їй не виповнилося 18 років. Їй сказали, що вона може повернутися додому, якщо підпише заяву про зречення від своєї віри. Проте Магдалена відмовилася і її депортували до концентраційного табору Равенсбрюк. Після жахливої подорожі зі звичайними злочинцями і повіями їй доручили працювати в саду й доглядати за дітьми жінок СС. Протягом року її мати та сестра Хільдегард також були в Равенсбрюку. З Божою поміччю Свідки Єгови трималися разом.

Під час примусового маршу із Равенсбрюка у квітні 1945 року Магдалену, її сестру та матір звільнили. По закінченню війни вони повернулися до Бад-Ліппшпрінге.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.