Reidar Dittmann

Reidar Dittmann

Doğum: 15 Ocak 1922

Tonsberg, Norveç

Reidar, Norveç kıyılarında denizcilik ve balina avcılığı yapılan küçük bir kasabada dindar bir Lüteryen anne babanın dört erkek çocuğundan üçüncüsüydü. Reidar'ın babası devlet memuruydu. Reidar devlet okuluna gidiyor ve müzisyen olmayı hayal ediyordu.

1933–39: Siyasete ilgi duymuyordum. Ancak Almanya’dan mülteci olarak gelen Yahudi komşularımıza yakınlık duyuyordum. 1939 sonbaharında Almanya Polonya’ya, Sovyetler Birliği de Finlandiya’ya saldırdığında üzülmüştüm. Birkaç gün sonra en büyük ağabeyim vefat etti. Noel arifesinde teyzem ve kuzenlerim bizim eve geldiğinde amcamın da öldüğünü öğrendik. Ticarî gemisi bir Alman denizaltısı tarafından batırılmıştı.

1940–44: Almanlar Norveç’i işgal ettikten 6 ay sonra tutuklandım. Suçum, asayişi ihlal edici hareketlerde bulunmak ve gençlere Alman karşıtı şarkılar söyletmekti. 6 hafta hapis cezasına çarptırıldım. Serbest bırakıldıktan sonra direnişe katıldım ve bölgemizdeki tersanenin sabote edilmesine yardım ettim. Yeni yapılan bir gemi denize indirilir indirilmez batınca tekrar tutuklandım. Ömür boyu hapis cezası aldım. Ancak Norveç Nazi hükümeti, Şubat 1942’de 1.000 siyasi mahkûmu genel afla serbest bıraktı. Üçüncü suçumdan sonra Almanlar beni Buchenwald’a sürdü.

Reidar, Buchenwald’daki 30 aylık bir tutsaklıktan sonra kurtuldu. 18 Mart 1945’te İsveç Kızıl Haç’ına teslim edildi. Norveç’e döndü ve 1945’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.