Renate Guttman

Renate Guttman

Doğum: 21 Aralık 1937

Teplice-Sanov, Çekoslovakya

Rene ve ikiz kardeşi Renate, Alman Yahudisi olan ebeveynleriyle Prag'da yaşıyorlardı. İkizlerin doğmasından kısa bir süre önce Nazi hükümetinin Yahudi karşıtı politikalarından kaçmak için Rene'nin ebeveynleri Almanya’nın Dresden şehrine göç etti. Çekoslovakya'da yaşamak için Almanya'dan ayrılmadan önce Rene'nin babası Herbert ithalat-ihracat işindeydi. Annesi Ita ise muhasebeciydi.

1933–1939: Ailemiz, Prag'ta 22 numaralı troleybüs hattında 6 katlı bir apartmanda yaşıyordu. Dairemize uzun, dik bir merdivenden geçerek ulaşılırdı. Kız kardeşim Renate ile ebeveynlerimizin yatak odasındaki dışarıya bakan terasta, küçük bir odacıkta kalırdık. Renate ile birbirimizle uyumlu, her zaman güzel görünümlü kıyafetler giyerdik. Günlerimizi evimize yakın parkta oynayarak geçirirdik. Mart 1939'da Almanya Prag'ı işgal etti.

1940–1945: 6 yaşıma girmeden kısa bir süre önce, ailem Auschwitz'den Theresienstadt gettosuna sevk edildik. Kampta 70917 numaralı esirdim. Kadeşimden ayrılarak, hastaneye götürüldüm. Röntgene girdim ve boynumdan kan alındı. Bir defasında kayışla masaya bağlayıp, bıçakla kestiler. Kusma ve ishale yol açan enfeksiyonlara yakalandım. Enfeksiyon nedeniyle hastanede yatarken, subaylar hastaları öldürmek için götürmeye geldi. Benim bakımımı yapan hemşire beni uzun eteğinin altında sakladı ve subaylar gidene kadar sessiz kaldım.

Rene ve kız kardeşi sağ kalanlar arasındaydı ve 1950'de Amerika'da tekrar bir araya geldiler. “Mengele İkizleri”nin bir parçası olarak, tıbbî deneylerde kullanıldıklarını öğrendiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.